Zacheus

Je formálně špatně, když mladý student 1. ročníku VŠ oslovuje 80letého zasloužilého profesora „pane kolego“?

Nejlepší odpověď
da ny

Domnívám se, že je to od studenta troufalé a nevhodné.
Vyučující na VŠ toto oslovení studentů běžně používají, mladší ročníky
nabízejí i tykání (časté na PřF).
Možná bych se, za jistých okolností odhodlala k tomuto oslovení během doktorantského studia. Případně během dalšího magisterského studia na druhé fakultě.

Další odpovědi
Kepler

No to by byl faux paux jak cyp. V pořádku by to bylo až v případě, že by byli stářím a intelektuálně na přibližně stejné úrovni.

ten který je

Jak se mohl dostat takový student na VŠ?To je buranství,ne-li degenerace.

Mc Merkurion

… že by student profesor byli kolegové ??? … tam asi jiný vztah než kolegialita …

led

Formálne v poriadku by to bolo jedine v prípade, že by obaja boli súčasne študentmi na rovnakej fakulte.
Druhá možnosť by bola, ak obaja pracujú na jednej práci v rovnakom postavení.

Občas sa stane, že pán profesor pri práci na rovnakom diele osloví študenta „pán kolega“ čím mu dá najavo, že počas tejto práce sú si vzájomne kolegovia. V každom prípade, k tomuto osloveniu môže vyzvať profesor študenta, v žiadnom prípade s tým nesmie začať študent.

Kryšpín

Pokud to není zakázáno.

elkon

Keplere, když se chceš předvádět s cizími výrazy, tak se aspoň podívej, jak se to píše.

Kepler

Napsal jsem to tak záměrně. Mně se ta zkomolenina líbí.

elkon

Třeba ti to někdo spolkne…