Lukyn45

Je fialový kámen ametyst?

Zdravím, objednal jsem si z netu za cca 800,– prsten s „fialovým kamenem“. Hledal jsem, co to je konkrétně za kámen a nic mi to nenašlo. Je to ametyst nebo něco jiného?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ametyst je fialový… ale to neznamená, že to musí být on. Něco takového mělo být v infu, kde jsi to objednával.

btw Ceny ametystu jsou různé, že bývá některý levnější, jiný dražší ještě neznamená, že to není ametyst a je to nabarvené sklo. Záleží na druhu, na velikosti, na kvalitě, na zpracování,… Surový ametyst (a další minerály, drahokamy, krystaly) koupíte za pár korun a pořád je to ametyst.

Další odpovědi
GM

Za 800 Kč to Ametyst nebude. Snad sklo.

elkon

To jsi se měl na tom webu zeptat než jsi to objednal.

Marty Koller

Zeptej se uživatelky Ametyst😉

aliendrone

Pochybuji. Ametyst má sice fialovou barvu, ale souhlasím s GM, že to s velkou pravděpodobností tento polodrahokam nebude. Jinak by se tím prodejce jistě pochlubil, jak píše Dochy v diskuzi. BTW – kvalitní cca 2ct ametyst (sytě rovnoměrně vybarvený) stojí dnes několik tisíc (+/- 4000Kč). Hodně záleží na velikosti a jakosti, tak jako u ostatního „smetí“, no. ;) :D :D

https://www.vvdi­amonds.cz/dra­hokamy-a-polodrahokamy/o-ametystu.html

paul1

Ano, může být:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ametyst

Kelt

Nech si udělat analýzu, jedná se o krystal a existuje několik pracovišt, kde ji mohou provést.

Disraeli

aliendrone, v podobě prstenu, kde bude zřejmě upevněný kamínek je to nejspíš odpovídající cena za takvou cca střední kvalitu… ale podstatné je taky, co přesně je to za ametyst a jak opracovaný.
Šunt a padělek to samozřejmě může být, ale to už záleží na obchodě, kde nakupoval. Mělo by tam být nějaké info (a třeba tam je).

aliendrone

Disraeli>>> Máš pravdu, teď se mi vybavilo, že jsem kdysi koupil surový ametyst někde na jihu na trhu (Řecko, Makarónsko nebo tak nějak) a přišel mě cca na 2€ (hmotnost asi 5ct).

Disraeli

:*

Dochy

GM: Ametyst není zas tak drahý. Ale je fakt, že pokud měl být v prstenu, asi by to prodávající netajil.