hapiky

Je etika kamarádkou filosofie?

Dnes končím, neboť nevím, jestli jsem zapomněl podobnou otázku poslat, nebo mě ji někdo smazal.

Nejlepší odpověď
annas

Etika je kamarádkou praktické filosofie. Etika zkoumá to, co by a jak by mělo být. Rozlišuje dobro a zlo, tedy tedy pravidla morálky.

V antice se spojovala s filosofií – nejdůležitější, byla ctnost., blaho. Křesťanská etika – vztah k bohu. – třeba Desatero.

Ještě mě napadl pragmatismus – užitečnost – co je pro člověka praktické, užitečné, je správné, nezáleží na tom,. jak se "užitek " získala. Rozhodující je jednání.

Už jsem několikrát zmiňovala Kantův Kategorický imperativ:

"Jednej podle zásady, o které bys chtěl, aby se stala obecným zákonem.“

V principu to znamená chovat se tak, jak bychom si představovali chování ostatních lidí."

Dnes většina jedinců filosofii neuznává, o morálce ví, ale její hodnoty se mění, příliš se nedodržuje. Ale na toto téma jsem už několikrát reagovala – např. převládá, lhostejnost, závist, hrabat na svém písečku, sousedské vztahy atd.

I když stále platí, že filosof je ten, kdo miluje moudrost a duchovno.. Možná se občas vznáší v oblacích, ale jde přece o schopnost naše mozku uvažovat o vnějším světě, byť hmotném.
Za neetické považuji to, že mnozí třeba tzv."filosofické otázky ", považuji za kravinu , plácání, přitom člověk z dokonalého vyvozuje méně dokonalé.,přitom uvažování je základem myšlení.

„Filosofie je péče (starost) o duši.“ –Cicero

Citáty jsem převzala z učebnice filosofie.