klob1

Je dobře takováto faktura nebo špatná?

Zákazník si nechal udělat v domě práci, plus nějaký materiál. A muselo to být velmi rychle, aby u zákazníka mohli jiní profese pracovat. Zákazník vyloženě brečel, že nikdo to rychle nemůže přijít udělat, že strašně až dlouhou dobu, že nikdo hned nemá čas. A nikdo tam nechce přijít. Takže řemeslník jinde přerušil práci a hned nastoupil. Zákazník chtěl předběžný hrubý rozpočet. S tím souhlasil. Bohužel zákazník nechtěl nic psát, raději ať je práce hotová. Pak, když práce byla provedena, ale přerušena zákazníkem z důvodu úmrtí z její rodiny. Jenže práce byla v první sekci udělána, tak jak zákazník chtěl a byl velmi spokojený, také řemeslník ji chtěl tedy zaplatit. Zákazník se však začal zapírat a vymrzovat, aby ke kontrole byla faktura poslaná na mail. Tak metry byli na kabelu, co si zákazník dal. V hrubém bylo odhadnuto 30m, ale skutečné bylo 37,5m kabelu.(souhlasí i s čísly na kabelu). I na kabelu byli vyznačené metry. Zákazník však na mail nereagoval, ani na tel, ani sms. Tak byla poslaná faktura poštou zákazníkovi, jenže ten opět na splatnost nereagoval. Jenže po Novém roce při kontrole se zjistilo společností, že Faktura stále není zaplacena, tak řemeslník přes společnost, nechal poslat tuto stejnou s dopisem. Najednou se zákazník na tel ozval. Jenže že to chtěl zaplatit hned v hotovosti a tak. Ale nebylo tomu tak. Teď se zákazní opět, že nic nezaplatí a vyhrožuje zpětně řemeslníkovi vším možným. A že tato faktura je špatná. Co se týče podpisu a razítka nebo co vše? A, že nebyla dodaná zákazníkovi. Ty předešlé, že také nedostala. Ta třetí byla poslaná už bez doporučení. Ta první na mail, který zákazník chtěl, byla s doručenkou. Ano, chyba řemeslníka, že se slitoval nad starší ženou a věřil, po čase vyšlo, že dáma dělá soukromně účetnictví.

Zde je odkaz na ty dokumenty i na tu údajnou Fakturu. Tak jestli tam je něco špatně nebo ne? Když všem ostatním vždy stačila, a i bankám a pojišťovnám?

https://ulozto­.cz/tam/_o2QGgbuG­SX0I

Mnoho děkuji za informace. Může řemeslníkovi něco hrozit? Tento řemeslník to nedělá jako hlavní činnost, většinou je nemocný(bez nemocenské),ale odvádí Zdrav poj. Může se nějak bránit? Řemeslník musí také platit různé poplatky státu na odvodech, i když nevydělá.

Odpovědi
autacek

Tak předně, při zakázce jaká je na faktuře (necelé 2.000,–) Kč, má nejlépe dojít k platbě a to buď předem, zálohou, či na místě při převzetí. Je to tak zanedbatelná částka, že se kvůli tomu nevyplatí vyvolávat jakékoli soudní řízení, ani žádat o fundovanou pomoc.

Vyhnete se tak rovněž problémům typu které popisujete, že vlastně Váš klient podniká bez příslušného oprávnění, případně nepodniká vůbec.

Pokud ve Vašem případě nemá zákazník námitky se zpracováním, bylo by ideální aby podepsal předávací protokol a stvrdil tak svým podpisem souhlas s provedením i rozsahem díla, samotná faktura žádné provedení prací ostatně nedokládá.

Dle Vámi sdělených informací si paní „zákaznice“ jen vymýšlí důvody, aby nemusela tuto takřka zanedbatelnou částku zaplatit, místo aby projevila vděk za to, že na svůj požadavek vůbec někoho sehnala.

K obsahu údajů ve faktuře se Vám vyjadřovat nebudu, neb to máte opravdu poněkud zmatečné (patrně skrz autocenzuru s osobou dodavatele a odběratele), bohatě by též stačilo uvést v textu pouze cenu dle vzájemné dohody a jak jsem již zmínil, rovnou zákazníka přimět k tomu, aby převzetí díla stvrdil svým podpisem.

ivzez

Ve faktuře jsou podle mne chybně a nesmyslně nastavené vzorce.
Já bych je nastavila stejně jako v rozpisu práce a materiálu (měly by „být průhledné“, zákazník by měl mít možnost si výpočty zkontrolovat).

Ve faktuře mi navíc chybí jakákoliv zmínka o objednávce nebo smlouvě.
I v případě ústně uzavřené smlouvy bych to uvedla.
Např. podle smlouvy uzavřené ústně dne …
Uvedla bych i dobu (konkrétní dny) práce a den předání zakázky.

Dovolávat se toho, že „všem zatím stačila“ nepovažuji za rozumné.
Faktura by měla být v pořádku i po formální a výpočtové stránce.
Skutečnost, že zákazník, který dostane fakturu vytištěnou, nemůže
zkontrolovat vzorce (výpočty), byste neměli zneužívat.
__

K situaci:

Platí samozřejmě i ústně udělaná objednávka a ústně uzavřená smlouva.
Jestli řemeslník splnil, k čemu se v ústní smlouvě zavázal, má nárok
na zaplacení práce, materiálu, úhradu cestovného, případně dalších nákladů.

Otázkou je, jak svůj nárok bez písemné objednávky, smlouvy a podepsaného
protokolu o převzetí práce prokáže.

Souhlasím s Auťáčkem, že ± 17 stovek nestojí za soud.
___

Nepochopila jsem, jak soukromé účetnictví (podnikání?)
zákaznice souvisí s nezaplacením za zhotovenou práci.

Michálek1245

Pořiďte si od https://redqu­e.cz/inteligen­tni-vytezovani-faktur-pro-ucetni-software/ systém na inteligentní vytěžování faktury a sám uvidíte, kde a jaké chyby někteří dodavatelé na fakturách dělají. Podivuji se pak maximálně tomu, zda se jedná o záměr nebo je to jejich neznalostí. No, těžko říct. Asi se v tom možná nebudu šťourat. Každopádně nikdy jsem se nezdráhal vrátit fakturu dodavatelovi, protože byla prostě špatně.