pizlicka

Je v pořádku, že si chce makléř okopírovat můj občanský průkaz?

Prodávám dům, kupní smlouva podepsaná, vyřizuje se úvěr, makléř ma ode mne plnou moc vůči katastru, ale potřebuje kopii mého občanského prukazu pro katastr, aby na moji nemovitost, kterou prodavam, mohlo být zapsáno zástavní právo pro budoucího majitele, který si kupuje dům na hypotéku. Je tento postup v pořádku?

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Osobně si myslím, že nás mnohem více ohrožují úplně jiné věci než to, že si někdo chce zkopírovat něčí OP. Ochrana těchto údajů mnohem více komplikuje život těm, kteří je potřebují k jiným účelům než zrovna k nějakým podvodům (myslím tím třeba ke své práci) a naopak, pokud je bude potřebovat nějaký podvodník, tak se k nim stejně nakonec dostane i bez kopie OP.

Ale teď k věci… Nesouhlasím s Dubraro. Jím uvedený případ se týká pronájmu vozu, ale my tady hovoříme o realitním obchodu, a to je přece jen něco jiného.

Mám tím na mysli, že realitní kanceláře jsou povinnou osobou ve smyslu ustanovení § 2 odst. (1). písm. (g), bod 1. zákona číslo 253/2008 Sb., zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

V paragrafu § 8 odst. 2 se hovoří
(2) Při identifikaci klienta, který je

  1. fyzickou osobou, povinná osoba identifikační údaje zaznamená a ověří z průkazu totožnosti, jsou-li v něm uvedeny, a dále zaznamená druh a číslo průkazu totožnosti, stát, popřípadě orgán, který jej vydal, a dobu jeho platnosti; současně ověří shodu podoby s vyobrazením v průkazu totožnosti,

Dále je v v §8 odst. 9
(9) Klient poskytne povinné osobě informace, které jsou k provedení identifikace nezbytné, včetně předložení příslušných dokladů. Povinná osoba může pro účely tohoto zákona pořizovat kopie nebo výpisy z předložených dokladů a zpracovávat takto získané informace k naplnění účelu tohoto zákona.

Vidíte sami je tam napsáno může pořizovat kopie......... čili rozhodně to není zakázáno (myslím tedy za našich konkrétních okolností). Navíc otázka vzpomíná souvislost se zástavou. Z toho mi jasně vyplynulo, že banka bude připravovat zástavní smlouvu a tu bez rodného čísla prostě nepřipraví, protože do návrhu na vklad práva pro katastr ho prostě musí uvést v souladu s katastrálním zákonem jako jeho povinnou náležitost.

Obava z možnosti zneužití našich dokladů je ovlivněna především skutečností, že sdělovací prostředky informují jen o těch krajních případech zneužití a o těch komplikovaných případech nápravy kde ti, kteří by nám měli pomáhat (a chránit) prostě nečiní anebo činí špatně a pak to podle toho vypadá. Já bych si spíše položil otázku, jak dlouho existuje ta realitka a pokud je to nějaká frančíza, tak jak dlouho tam funguje ten makléř? A existuje nějaká informace, že by zneužili nějaké osobní údaje někoho jiného. No tak to vidíte…

Další odpovědi
dubraro

Není to v pořádku. Mělo by mu stačit napsat si jméno a číslo OP. ÚOOÚ vydal několik nálezů, v nichž označil kopírování OP za nadbytečné. Např. zde:

https://www.u­oou.cz/vismo/zo­braz_dok.asp?id_or­g=200144&id_ktg=4386&n=k­ontrola-dodrzovani-povinnosti-v-souvislosti-s-kopirovanim-osobnich-dokladu-auto-palace-sporilov-s-r-o

Drap

Na kopie OP existuje i jednoduchá plastová šablonka, která zakryje na OP rodné číslo a číslo OP. Takováto kopie by měla k běžnému zastupování plně stačit a nehrozí zneužití. Solidní makléři takové šablonky používají.

ivzez

Ne, není to úplně*) v pořádku.

Pořídit kopii OP lze pouze se souhlasem majitele OP.
Pokud majitel nesouhlasí, musí si ten, kdo údaje potřebuje,
potřebné údaje pouze opsat.

Radím nedávat makléři souhlas. Údaje opsané
z OP se nedají zneužít tak snadno, jako kopie OP.

*) Požadavek kopie OP sice není nezákonný,
ale není rozumné ke zhotovení kopie dávat souhlas.