Rohlik

Je bezpečnější sedět po nebo proti směru jízdy v silniční hromadné dopravě?

Lze nějak dle statistik usoudit, zda je bezpečnější sedět proti nebo po směru jízdy ve vozidle hromadné dopravy (autobus, trolejbus, tramvaj) ?

Nejlepší odpověď
dudu

Příjemnější je určitě sedět po směru jízdy, ovšem bezpečnější je sezení opačné. Náraz či prudké zabrzdění tě vtiskne do sedačky, kdežto při pohodlnějším posezu nepřipoután budeš brutálně vymrštěn. Domněnka, že na příp. nebezpečí včas zareaguješ je mylná.

Další odpovědi
xxx3

já bych si s tím sezením proti směru nebyl jistý. V autobusech jsou sedačky, které nejsou dostatečně vysoké, aby chránily také hlavu. V případě nárazu pak bude sice tělo zachycené, ale hlava volná. To pro krční páteř nemusí být zrovna ideální. Samozřejmě hraje roli, do čeho by zrovna autobus narazil. Když to bude malé auto, tak je to jiný případ, než kdyby šlo o mostní pilíř.

lukas.zmizik

Prvotní myšlenka provozovatele hromadné přepravy osob je ta, aby každý cestující přežil. Cestující sedící po směru jízdy může mít v jistých situacích výhodu, ale stejně tak v jiné situaci bude mít výhodu cestující sedící opačně. Ale co se má stát si nevybereš.

Pruzkumnik

jak se to vezme, kdybys seděl v mhd sám, tak je bezpečnější sedět směrem vzad, když ale proti tobě už někdo sedí, tak na tebe může vylítnout

Kelt

Budeš se pohybovat vždy ve směru působící síly, ať už je to při prudké akceleraci, nebo brzdění, takže si nevybereš a statistika není všechno. Lidé by měli používat pásy, ale na druhé straně si někteří lidé nedávají pásy, aby mohli z auta vyskočit aby neuhořeli.

jiri Linhart

Chces li vedet,kam a kudy pri narazu poletis,tak je lepsi sedet po smeru jizdy. Sedet obracene,ale je lepsi kvuli devastaci tela. Radsi probehnu prednim sklem zadnici napred,nez ksichtem !