_Katniss_

Jde se zplnoletnit přes matriku?

Je mi 17 a chtěla bych se zplnoletnit. Jsem do svých 18 ve Výchovným ústavu, kam mě přidělili soudně, přes můj souhlas. Už 11 let jsem v pěstounské péči kvůli úmrtí matky. Otec je se mnou v kontaktu a je stále mým zákonným zástupcem. Šlo by zletit přes matriku, kdybych měla podpis otce?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
marci1

Nelze. Jen přes soud a není to jednoduché. O zplnoletnění je nutné požádat soud příslušný bydlišti žadatele. K tomu je potřeba splňovat základní podmínku, a sice aby dotyčnému bylo minimálně 16 let. Se zplnoletněním musí zároveň souhlasit zákonný zástupce žadatele. Soud však může člověka zplnoletnit i bez souhlasu zákonného zástupce, pokud se prokáže, že je to ze závažných důvodů v žadatelově zájmu. Po podání žádosti následuje slyšení, během kterého je nutné soudu prokázat, že je dotyčný schopný se sám uživit, plnit své povinnosti a že jeho motivace ke zplnoletnění jsou oprávněné.

Další odpovědi
Drap

Ne, nešlo

Secret

Přes matriku ne. Zplnoletnin se lze jen přes soud.

ivzez

„Zplnoletnění“ neexistuje.

Zletilosti (plnoletosti) se dosáhne pouze dovršením 18 let.

Ten, kdo dovršil 16 let, může soud požádat o přiznání svéprávnosti.
Prokáže-li, že se uživí sám, a že si dokáže obstarat potřebné záležitosti,
soud mu pravděpodobně svéprávnost přizná.
(Za podání návrhu se neplatí žádný poplatek.)

Soudní jednání ale potřebuje nějaký čas a možná
Vám dříve, než dojde k jednání, bude 18.