ixpektix

Jde nabít nabíjení baterie 1,5 V proudem třeba s dynama nebo alternátorem?

Doplňuji:
A může se nabíjecí baterie sama nabíjet ?
Mám doma rádio na baterie a v něm 2 normální baterie a 1 nabíjecí tu nabíjecí jsem ještě nikdy nenabíjel a to tam je už 1 rok 😛
(je samonabíjecí 🙂

Nejlepší odpověď
GangstaHelper

Pokud je to nabíjecí baterie, tak ano, jde nabít dynamem buď vhodným typem – jmenovité napětí – nebo zapojením baterií do série). V případě alternátoru, ten vytváří střídavý proud, by se musel proud nejdříve usměrnit a dobře vyhladit.

Další odpovědi
Hlada

Obecně lze akkumulátor nabít jakýmkoli zdrojem stejnosměrného proudu, který zajistí po potřebnou dobu dodávat do akumulátoru předepsaný nabíjecí proud. Je tedy možné použít dynamo nebo alternátor. Rozhodně ale ne přímým propojením. Je nutné upravit velikost proudu.
Žádný samonabíjecí článek neexistuje.

mosoj

Zde se nabízí jako obvykle několik otázek k doplnění.

1. myslíte opravdovou baterii ( primární článek) 1,5 V nebo nabíjecí článek RAM 1,5 V ?
Pokud dáte dvě pravé baterie s jednou nabíjecí dohromady do jednoho bloku dojde
k nabití toho nabíjecího od těch normálních baterií. Žádnému článku to neuškodí ( proudy nejsou veliké a trvá to krátce)ale co se týká kapacity takového bloku jako celku tak také nic nezískáte. Snad jenom to že vám radiopřijimač hraje, ale množství enrgie je pouze z těch dvou bateri. Takto napájené radio vám hraje kratší dobu než kdyby to bylo ze tří baterií.

Ta nabíjecí baterie se nanabíjí sama. Bu´dto se nabíjí od těch zbylých dvou nenabíjecích nebo pokud je rádiu i na síť tak se nabíjí v okamžiku provozu na síť.

Alternátorem (střídavým proudem) aku nenabijete, spíš zničíte, neboť 50 x za sec. nabíjíte aku nespravně polarizovaným proudem.

Proud musí být stejnosměrný, klidně i jenom jednosměrně usměrný a není žádoucí jeho vyhlazení. Pulzní nabíjení dělá AKU móc dobře a jednosměrné usměrnění je vlastně pulzní proud.