LucinkaLLL

O čem je báseň „Stromům“ od Jana Zahradníčka?

Prosím nebyl by někdo tak hodný a nepopsal mi, o čem je básnička od Zahradníčka „STROMŮM“? Snažila jsem se ji nějak pochopit a zjistit, o čem vlastně mluví v básni, ale moc jsem z toho nepochytila.
Obydlí větrů nikdy neutišená,
plameny zelené, jež náhle vyrazí
a šedá hnízda berou na ramena,

až zase řeřavějí před mrazy.

Vy harfy záchvěvů, jž umírají
pod srdci dosud nenarozeným,
jen brzy milující vás se ptají,

jak lásku stínů spoutat světlem svým.

Vy sloupy zpívající z modra nebe,
vy lesy ležící jak zvíře plné tmy,

jak vaše ticho zneklidní a zebe!

Zelené štěstí poznat dejte mi,
až v přílbách světla sladce obklopíte
mé hodiny jen pro vás, pro vás žité.

Nejlepší odpověď
annas

Jeřáby je název celé sbírky. Báseň (spíš než básnička) se jmenuje

Stromům
„Lese, ty mechatý spáči!“ Peter Hill

Obydlí větrů nikdy neztišená,
plameny zelené, jež náhle vyrazí
a šedá hnízda berou na ramena,
až zase řeřavěji před mrazy " atd.

atd.

Mohla byste poznat, o který druh básně jde – počet veršů 4, 4, 3, 3 – – teze, aniteze, synteze.

Takže se zkuste zamyslet, co tvrdí Z. v prvním čtyřverší, co v druhém a nakonec jde o shrnutí v trojverší.
--

Pak napište, co si myslíte. U maturity vám nikdo nebude pomáhat.

Pak můžu zkontrolovat.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… nechci polemizovat o nutnosti rozboru básně pro život, taktéž jako důležitosti této znalosti pro maturitu… ale zrovna tuto báseň není těžké pochopit a zjistit o čem se v ní mluví >>> věř mi, jestliže to tvrdím já, jenž s češtinou nekamarádí, nebude to pro dnešního studenta těžký oříšek…