Avatar uživatele
Miroslavst

Jakým způsobem je vypočítáno?

že Země je vzálena xx světelných let od středu vesmíru?
Již několikrát zde padlo co je nebo není na konci vesmíru a kde ten konec je.
Nevím-li kde je konec, jak můžou spočítat, kde je střed?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, Kerberus, barnajka, anonym, Pecudka před 4794 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

To je zřejmě chybná interpretace, Tím se myslí od středu sluneční soustavy. Střed vesmíru opravdu nejde určit, pokud nevíme jak je veliký a odkud kam.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Ví se kde je začátek a to je střed.
Střed vesmíru je bod kde vznikl veký třesk.
Pak nastala expanze vesmíru rovnoměrně na všechny strany. Takže je to střed té velké pomyslné koule. Jakým způsobem se to zjišťuje nevím ale určitě to lze zjistit.

Zajímavější je , že podle teorie, 10 min po velkém třesku byly hranice vesmíru již 6 000
světelných roků od středu. Nabízí se otázka jak je to možné když nic rychlejšího než světlo neznáme. A ten vesmír byl setsakramentsky rychlejší !!
Doplňuji:
Možná je to tím, že v tu dobu ještě světlo neexistoválo. To vzniklo až když začaly vznikat hvězdy ( tedy slunce).

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mathes

Střed neexistuje. Všechny body vesmíru jsou si ekvivalentní (viz kosmologický princip – vesmír je na velkých škálách homogenní a izotropní).
Odpověď uživatele mosoj je zcela nesprávná. Rozpínání vesmíru si můžeme velmi zjednodušeně představit oblíbeným modelem – dvojrozměrnými bytostmi na nafukujícím se balónku. Ten taky byl původně malinký, nafukuje se a všechny vzdálenosti bodů se zvětšují, ale žádný není význačný.
Dále – vesmír se rozpínal a i nadále na velkých škálách rozpíná nadsvětělnou rychlostí, tomu nic nebrání. Rychlost světla omezuje jen rychlost přenosu informace, k čemuž v tomto případě nedochází. To, že vzdálené oblasti vesmíru se vzdalují nadsvětelnou rychlostí také znamená, že je již nikdy neuvidíme.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek