zjentek

jakým způsobem a z čeho se získávají kortikosteroidy pro farmaceutické ú­čely?

vycházejme z faktu, že synteticky vyrobené hormony, které s otázkou trochu souvisejí, se nazývají kortikoidy a tak vynechme zbytečné odpovědi těch cca 5ti zde se vyskytujících jedinců, kteří mi ten proces popíší a prosím o odpověď toho, kdo zná odpověď na prostou otázku tak, jak je položena, dík ,)
Doplňuji:
není známo ani na silvestra ,),),)

Nejlepší odpověď
mosoj

Nevím sice jestli mně počítáš mezi ty „blbce“ o kterých píšeš, ale otázka je jednoduchá jenom pro jednoduché lidi.
vynasnaž se alespoň konkretizovat o jaký kortikosteroid ti jde. Nicméně kortikosteroidy jsou hormony kůry nadledvinek tedy přírodní látky . Jak sám píšeš syntetické se nazývají kortikoidy. Takže nějak tak.

Viz. Wiki.
Steroidy jsou deriváty cyklopentano-perhydrofenanthrenu neboli steranu. Jedná se o fyziologicky a farmakologicky významné látky. Patří mezi ně např. D-vitamíny, žlučové kyseliny, pohlavní hormony, hormony kůry nadledvinek, steroly aj. Někdy jsou spolu s terpeny řazeny mezi isoprenoidy. Jsou to bezbarvé krystalické látky, rozpustné v organických rozpouštědlech. Vznikají oxidací terpenů. Z hlediska chemie jde o alkoholy, alkaloidy, hormony, vitaminy či kyseliny. Zřejmě nejznámějším steroidem je cholesterol. Veřejnosti dobře známé a v kulturistice často zneužívané jsou tzv. anabolické steroidy, kam patří např. testosteron a jeho deriváty. Dle funkčního zařazení se obvykle dělí na:
anabolické steroidy – podporující růst kostí a svalů
ergosteroly – vyskytující se v houbách
fytosteroly – vyskytující se v rostlinách
kortikosteroidy (glukokortikoidy, mineralokorti­koidy) – regulující metabolismus cukrů a bílkovin, řídící hospodaření s minerály a vodou
sexuální steroidy (androgeny, estrogeny, progestageny) – podmnožina sexuálních hormonů ovlivňujících sexuální diferencializaci a reprodukci

Určitě se v tom vyznáš vždyť se jedná o primitivní otázku, ale přinejmenším blbě položenou.

zjentek

mosoj: ono je to jednoduché asi fakt jen pro jednoduché lidi, jak říkáš. Ti ostatní mají život složitý. Ale když se na to podíváme z pohledu těch jednoduchých, zůstane fakt, že léčiva obsahují buďto kortikoidy a nebo kortikosteroidy. Kortikoidy se vyrábí synteticky a léčiva s jejich obsahem mají nějak imitovat kortikosteroidy, produkované z nadledvinek (což v praxi moc nepracuje), no a pak jsou tu ta léčiva přímo s kortikosteroidy a když bych chtěl položit dotaz opravdu jednoduše a nehledal v tom nesmyslné složitosti, pak bych se zeptal:
„jakým způsobem a z čeho se získávají kortikosteroidy pro farmaceutické účely?“ No a tak jsem to udělal. Kdo to neví, ten neví a na to, do které kategorie jakých blbců kdo patří, na to je potřeba sebekritika, ale to nebylo smyslem dotazu

annas

Hledala jsem v mnoha anglických zdrojích, jen je uvedené, že se vyrábějí synteticky, ale nic bližšího.

zjentek

O kortikoidech jsem se bavit nechtěl ..dokonce jsem si to potvrdil doplněním otázky. To proto, protože v otázce kortikoidů poradit nepotřebuji a taky mi šlo trochu o to, aby se zbytečně nepletly hrušky s jablky. No a kortikosteroidy synteticky vyrobit nelze. Nenašel jsem jednodušší způsob, jak se zeptat, odkud se v léčivech berou. Jinak, mezi námi- neexistují složité otázky, stejně jako neexistují zlé otázky. Pouze reakce

annas

Jenže jsem se dověděla, že kortikosteroidy jsou přírodní, zatímco kortikoidů jsou vyrobeny uměle.

Kortikosteroidy jsou třída chemických látek, které jsou steroidní hormony přirozeně produkované v kůře nadledvin z obratlovců a analogů těchto hormonů, které jsou syntetizovány v laboratořích.
Ještě někde víc, ale nehledala jsem.

zjentek

no pokud to není fakt provokace, tak bych rád znal odpověď na svou otázku ,)