dust8

Jakým programem lze úspěšně obnovit data před formátem disku?

Odpovědi
Dochy

Kdysi v dosu byl příkaz unformat. Ten ale využíval toho, že implicitně rychlý formát nemazal data, jen nastavil počáteční záznamy (FAT tabulku a o kořenovém adresáři snad jen prohlásil že je prázdný). Ten ale využíval přímo vlastnosti souborového systému FAT a toho jak s ním DOS nakládal. Teď se používá běžně těch souborových systémů víc, takže je to složitější. Pokud jsi provedl jen rychlý formát a na disk nezapisoval, máš šanci, programy existují. Z hlavy Ti ale žádný neřeknu. Pokud jsi provedl formát s přepisem, nebo dokonce kontrolou povrchu, máš smůlu. Možná by to zvládla nějaká specializovaná laboratoř, ale ta obnova by trvala řádově týdny, úměrně tomu by byla i nasazena cena a bez záruky na úspěch.