zjentek

Jakých rychlostí je třeba za jízdy vyvinout, abychom ve voze pocítili špatně vyvážená kola?

Odpovědi
Arne1

To se nedá jednoznačně říct. Nevyvážená kola se při určité rychlosti rozkmitají, tu rychlost nejde přesně definovat.

paul1

Stávalo se mi to u Tatry 603, ta měla citlivý volant. Když bylo na přední nápravě nevyvážené některé kolo, tak při menších rychlostech nebylo cítit žádné chvění, potom při zvyšování přišly kritické otáčky a volant se rozechvěl, při dalším zvyšování se to zase ztratilo. Ty kritické otáčky nastaly asi, pokud si dobře pamatuji, při rychlosti 50 km/hod. Na gumách se po čase objevily takové plošky. U Škodovek se mi toto nestávalo, ani u Tráboše.

aliendrone

Pche, na našich silnicích a v době, kdy má každé auto posilovač? To bys nevyváženost poznal jedině kdyby byly fakticky důkladně zhoblované, rychlost je individuální. Dle typu vozidla, stavu lumičů a obecně náprav atd. atd. Počítej tak od 70km/h výše, pokud bude jinak vše OK a dobrá vozovka.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

paul1> To šlo o rezonanci vozidla danou konstrukčním provedením. Třeba (jestli si to dobře pamatuje) Š120 „dělala bengál“ mezi 110–120 km/h.