JamesCZ

Jaký znaky má povídka? Přímá řeč? Jak moc je v ní obsažena?

Zdravím,
mám dotaz.
Jak moc je obsažena přímá řeč v povídce? Málo? Hodně?
Protože dílo p. Čapka – POVÍDKY Z JEDNÉ KAPSY – Dá se říct, že ji psal pouze přes přímou řeč. A na druhou stranu od p. Poe – ČERNÝ KOCOUR. Snad ani jedna přímá řeč. Příběh byl vyprávěn přes ich formou.
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
led

1 – Poviedku môžete napísať ako rozprávanie priameho účastníka príbehu z jeho pohľadu, kde opisuje aj svoje pocity.
2 – …rovnako ju môžte napísať ako rozhovor dvoch hlavných hrdinov z ich pohľadu, alebo z pohľadu ďalšieho priameho účastníka príbehu (s jeho citmi a poznaním)
3 – Môžte ju napísať ako rozprávanie nezainteresovaného pozorovateľa, kronikára.
4 – môžte ju napísať ako mediálne spravodajstvo, kde celý príbeh upravíte podľa požiadaviek svojho sponzora.

S používaním priamej reči, treba opatrne manipulovať. Pokiaľ použijete len vyslovené slová, bez vnútorného myšlienkového pochodu, môže byť ich význam nielen tak, ako si to predstavujete, ale aj rozporný, až opačný.
Jednoducho priama reč bez súvislosti, bez poznania citového sfarbenia, je ako počúvať strojové hlasy bez melódie a intonácie v tme, bez možnosti vidieť súvislosti. Počujete slová ale nepoznáte ich význam.

Další odpovědi
Justin1

Řekl bych, že na výskytu přímé řeči nezáleží.

Kepler

Žánr povídky je definován především počtem slov a úsporností ve vyjádření myšlenky – v protikladu s románem, či novelou. Obsah přímé řeči není rozhodující. více viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pov%C3%ADdka

annas

Povídka může být psaná ich formou, er formou, Může obsahovat dialog, děj je zhuštěný, obsahuje pouze jednu dějovou linii. Autor může použít přímou řeč, polopřímou i nevalstní přímou řeč.

Důležité je, že hrdina se nevyvíjí, protože povídka zachycuje jen určitý úsek života hrdiny,

Přímá řeč může být použita, protože umožňuje v textu zachytit výpovědi či rozhovory, jednoho nebo více mluvčích. Tento text je v uvozovkách, takže v povídce jde doslovný citát jiné osoby než vypravěče.