lenser

Jaký zdroj pro led pásek

Manželka aktivně pořídila led pásek jednobarevný s výkonem 12 W na metr. Celková délka je klasická role 5m. Hledal jsem nějaký zdroj co budu potřebovat na délku 4,2 metru. Tady : http://www.led­baterky.cz/e-shop/0/0/2/32 jsem se dočetl, že na 5 metru je potřeba zdroj 60W tj. 5A. Nešlo by použít něco levnějšího když potřebuji jen 4,2m ?

Nejlepší odpověď
brillant

Napájecí zdroje LED (trafo pro led)
Naprostá většina LED pásek musí být napájena napěťovými zdroji 12VDC. Jedná se o stabilizované zdroje konstantního stejnosměrného napětí 12 V.

Volba vhodného zdroje pro napájení LED pásků:
Potřebný výkon zdroje určíme podle celkového příkonu napájené sestavy.
Zjistíme si max. příkon pásku na metr délky, ten vynásobíme celkovou délkou zapojeného pásku. Dostaneme max. příkon sestavy – W.

Výkon napájecího zdroje musí být vyšší, doporučuje se rezerva cca 20%.
Pokud zachováme tuto rezervu výkonu, zdroj se bude méně zahřívat.
Výkon zdroje může být i několikrát vyšší než příkon napájeného led pásky!
Toho využijeme pokud chceme v budoucnu sestavu rozšířit.

Zdroj: http://www.led­svet.cz/7-zdroje-pro-led-pasky

Další odpovědi
kemo

Výkon vašeho trafa bude cca 51W.

Trafa pro LED pásky se vyrábí o výkonech 30,45,60,75,1­00.....W
Musíte tedy použít trafo o výkonu 60W.
Nehledě na to,že trafo by se nemělo zatěžovat max výkonem. Při vašem výkonu 51 W bude tedy tento zdroj ideální.

honza19hk

těch 80 cm už takovej rozdíl nebude. zdroje jsou většinou odstupňovány na celé metry.

klust

Napíši svůj postřeh. Řešil jsem podobnou situaci a moc jsem nevěděl jak na to, nakonec mi známý doporučil obchod, kde mi poradii s rozměry pásku i se zdrojem, bylo to zde: http://www.rd-shop.cz/led-pasky