HZK

Jak upravit napájení RGB led pásku pro napájení v autě?

Jak víme, v autozásuvce je značené napětí 12 V.
Ovšem dosahuje hodnot až 15 Voltů.
Chci si kupit rgb pásek na strop, ale je za prvé na 12V a za druhé proud ze zdroje má být cca 1,5 A. Ovšem v autě proudí až 10A.
Jaký vyrobit zdroj pro jeho napájení?

http://www.iw­d.cz/led-pasek-rgb-premium-line-5050-60led-m-1m-12v-metraz_d12732.html

Odpovědi
JájsemRaibek

Tak si to trošku probereme:
Žádný proud nikde neproudí, ale proud je odebírán.
Ano v autě je rozmezí napětí, ale to v žádném případě neovlivní led pásek. Pokud má led pásek spotřebu např. 0,5A, poteče vodičem proud o velikosti 0,5A.
Záleží na odběru daného spotřebiče. Např. 21W žárovka odebírá proud o hodnotě1,75A a to co píše autacek o pojistkách, to je jen jištění, aby daným okruhem neprotékal vyšší proud než udává pojistka.
Takže pokud máš na okruhu 10A pojistku, můžeš zapojit spotřebič o výkonu120W, pokud by však došlo k přetížení okruhu, např. tím, že bys tam zapojil dva spotřebiče každý o výkonu 120W, pojistka by obvod přerušila.

autacek

Výkyv napětí 12V autobatetie baterie je v toleranci a Tebou zmiňovaný vyšší výkon 10A též nemá na funkčnost vliv (od toho jsou v autě pro jistotu různé okruhy a pojistky různých hodnot).

rigormortis

Abych to shrnul…nějakého upravování napájení není potřeba…dokonce se může i připojit různe ovladače, které jsou napájeny zároveň s LED páskem…tam jen pozor při zapojení celých pěti metrů (když počítám 60 kusů led/metr…což je 12W/1A při max. příkonu)…to už udělá celkem 60W/5A.