paul1

Jaký význam mají cihly vložené místy do kamenných zdí u starých staveb?

Už jsem se s tím setkal víckrát, občas je to vidět v různých reportážích v TV. Vysvětlení jsem nenašel, jen už nevím kde, jsem našel poznámku, že u hradů byly zdi místy vyplněny cihlami jako obrana proti dělovým koulím. Tato místa (měkké cihly) tlumily ničivý účinek koulí, u tvrdých kamenů docházelo k jejich devastaci.

Nejlepší odpověď
Drap

Slyšel jsem kdysi takové vysvětlení, že tyto zdi pocházejí z dob kdy se ještě stavělo z kamene, ale hojně se pro stavby používaly už i cihly. Udajně to jsou prý už místa většinou opravovaná, a zadělaná tak díra po vypadlém či rozpadlém kamenu. Později se u některých staveb používalo při stavbě zkrátka ten materiál, který byl po ruce. Tedy jedna zeď se mohla stavět současně z kamene i z cihel, jak to vycházelo. Všechen použitelný materiál v okolí se tenkrát i vlastně recykloval. Přesun materiálů byl tenkrát hodně nákladný a pracný.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

… jako tlumení dělových koulí se používaly šikmé stěny a věže s břitem, otočeným k místu možného útoku (vzhledem k umístění hradů bylo většinou jen jedno slabé místo odkud šlo očekávat útok) …