Jaký trest hrozí za maření úř. rozhodnutí?

Promiňte, špatně jsem se vyjádřila. Výkon trestu odnětí svobody přítel nastoupil v roce 2009, v témže roce obviněn nebyl, ale pokud to dobře chápu, tak jej mohou obvinit z tohoto trestného činu až nyní, a pak by platila ta sazba až na 3 léta? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
standa2

NIKOLI,
protože obvinit ho sice mohou teoreticky i 3 roky poté, ale vždy musí být souzen podle zákona platného v době spáchání trestného činu.

§ 2 Trestnost činu a doba jeho spáchání
(1) Trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější.