Lotr2008

Jaký trest by tato osoba dostala?

Pokud by někdo s falešnou pistolí (hračkou, která je na vzhled málo rozeznatelná od skutečné pistole) přišel do supermarketu a donutil díky ní zaměstnance, aby mu dali zdarma všechny sladkosti, co tam mají a následně by utekl a poté se hned sám nahlásil na policii, jaký trest by dostal? Šel by do vězení?

Dané osobě je nad 18 let.

Nejlepší odpověď
Rokio

Je jedno, že je to maketa. Bylo by to loupežné přepadení (lidově loupež) a určitě by za to bylo nepodmíněné odnětí svobody (lidově vězení, lidověji kriminál).

zajímavost: Při loupeži výše ukradené částky/způsobené škody nehraje roli. Je to trestný čin (konkrétně zločin) proti životu a zdraví.

Další odpovědi
anonym

§ 173Loupež

(1) Kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.
(2) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
  2. způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví,
  3. způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo
  4. spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

(3) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

(4) Odnětím svobody na deset až osmnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

(5) Příprava je trestná.

Drap

Nezáleží na tom zda pistole je hračka nebo skutečná. Kolik by přesně dostal může rozhodnout pouze soud a rozhodnutí soudu nelze přejímat.

JájsemRaibek

Jen doplním ostatní:
Uvedu názorný příklad, kdy přijdu na čerpací stanici, ruku v kapce s napřaženým prstem, takže to vypadá jako pistole a sdělím obsluze aby mi dala peníze. Ta mi peníze dá a jsou to dva tisíce, proože víc v kase nemá. Hrozí mi až 10 let.
Příjdu na tu samou pumpu, počkám až obsluha odejde vedle do místnosti, využiji její nepřítomnosti, otevřu pokladnu a seberu 20 tisíc a uteču. Toto je krádež a za tu mi hrozí až dva roky.

Aquamen

Záleží na výše loupeže, pokud by se ty ukradené sladkosti přehoupli před 5 tisíc Kč je to trestný čin, a pokud by do bylo do 5 tisíc Kč je to pouze přestupek ale taky záleží pokud je v zemi nouzový režim (COVID-19) pak se stejné trestné činy i přestupky hodnotí 2× závažněji.

Kryšpín

Pokud by znalec ohodnotil že má v hlavě mišugi, tak možná nic případně léčbu

JájsemRaibek

Aquamen – u loupeže není stanovena spodní hranice a vždy se jedná o trestný čin.