Avatar uživatele
Lotr2008

Jaký trest by tato osoba dostala?

Pokud by někdo s falešnou pistolí (hračkou, která je na vzhled málo rozeznatelná od skutečné pistole) přišel do supermarketu a donutil díky ní zaměstnance, aby mu dali zdarma všechny sladkosti, co tam mají a následně by utekl a poté se hned sám nahlásil na policii, jaký trest by dostal? Šel by do vězení?

Dané osobě je nad 18 let.

Zajímavá 0 před 1380 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Rokio

Je jedno, že je to maketa. Bylo by to loupežné přepadení (lidově loupež) a určitě by za to bylo nepodmíněné odnětí svobody (lidově vězení, lidověji kriminál).

zajímavost: Při loupeži výše ukradené částky/způsobené škody nehraje roli. Je to trestný čin (konkrétně zločin) proti životu a zdraví.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

§ 173Loupež

(1) Kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.
(2) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
  2. způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví,
  3. způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo
  4. spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

(3) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

(4) Odnětím svobody na deset až osmnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

(5) Příprava je trestná.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Nezáleží na tom zda pistole je hračka nebo skutečná. Kolik by přesně dostal může rozhodnout pouze soud a rozhodnutí soudu nelze přejímat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jen doplním ostatní:
Uvedu názorný příklad, kdy přijdu na čerpací stanici, ruku v kapce s napřaženým prstem, takže to vypadá jako pistole a sdělím obsluze aby mi dala peníze. Ta mi peníze dá a jsou to dva tisíce, proože víc v kase nemá. Hrozí mi až 10 let.
Příjdu na tu samou pumpu, počkám až obsluha odejde vedle do místnosti, využiji její nepřítomnosti, otevřu pokladnu a seberu 20 tisíc a uteču. Toto je krádež a za tu mi hrozí až dva roky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Aquamen

Záleží na výše loupeže, pokud by se ty ukradené sladkosti přehoupli před 5 tisíc Kč je to trestný čin, a pokud by do bylo do 5 tisíc Kč je to pouze přestupek ale taky záleží pokud je v zemi nouzový režim (COVID-19) pak se stejné trestné činy i přestupky hodnotí 2× závažněji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Pokud by znalec ohodnotil že má v hlavě mišugi, tak možná nic případně léčbu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Aquamen – u loupeže není stanovena spodní hranice a vždy se jedná o trestný čin.

před 1380 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek