zjentek

Jaký smysl by mělo galvanizovat jednotlivé žíly mědi v elektrických kabelech?

Přišel mně do ruky el. kabel s žílou (lankem) ze stříbřitého kovu. Nakonec se ukázalo, že žílou/vodičem zde byla měď. Pozoruhodné je, že žíla byla v provedení lanko (neznám správný název), prostě spletená z množství jednotlivých měděných vláken.
Takže stříbřitá měď, zajímavé. Nic jiného než galvanizování mě nenapadlo. Jenže, proč bychom složitě galvanizovali tenká vlákna z mědi, sloužící jako vodič elektrického kabelu? To je mi záhadou. 🤷‍♂️

Odpovědi
orwell

Cu žíly v kabelech se v některých případech cínují, ovšem pochybuji, že galvanicky. Spíš se jednotlivé vodiče protahují cínovou lázní. V dřívějších dobách, kdy se k izolaci žil používala pryž, ze které se uvolňovala síra, se tak zabraňovalo jejímu neblahému působení na měď. Jinak je možné ještě stříbření (ve zvláštních případech). Ag je sice nejlepším el. vodičem, avšak drahé. To se spíš týká vodičů pro vysokofrekvenční aplikace kvůli skin efektu. Pokud se jedná o vf lanka, pak se jednotlivé vodiče v něm izolují lakem, event. opředením hedvábím. Ale to už je jiná parketa.
Pár informací k tomu je např. zde:

  • – – – – – –

Cínování povrchu vodičů se provádí z několika důvodů:
• chrání vodič před korozním účinkem síry v pryžových směsích
• chrání vodič drát před účinkem působení znečištěné atmosféry
• usnadňuje pájení vodičů
• zlepšuje vodivost spojů kabelového svazku

https://www.ka­belovysvazek.cz/ci­novani