Avatar uživatele
zzzzz

Jaký přízvuk k jazyku českému je ten správný?

Po ČR se mluví někde více, někde méně spisovně, ale po různých krajích, jsou různé přízvuky. Ostraváci mluví moc krátce, Pražáci zase moc dlouze.

Nejde mi o spisovnost, ale pouze o přízvuk k našemu jazyku, a proto se ptám,jaký přízvuk k jazyku českému je ten správný?

Všem předem děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, mojitek, redy, badisko, anonym, gagaga, marci1, petra15 před 3622 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Přízvuk v češtině má svá pravidla. Existuje slovní a větný. (přízvuk, kterým některé slovo vyniká nad ostatními). Ale otázka se týká přízvuku slovního Nejvíc se od spisovného jazyka v této oblasti liší nářečí lašské.

Slovní přízvuk je hlavní a vedlejší.

  • hlavní přízvuk bývá nejčastěji na první slabice ve slově – ŠKO-la
  • pokud je před slovem předložka, přesouvá se z tohoto slova přízvuk na přeložku a tvoří přízvukový celkem – NAzemi
  • dvojslabičné předložky nemívaj hlavní přízvuk – mezi STROmy
  • v češtině však existují některá slova, která nemají vlastní přízvuk, přičemž podle toho, zda se pojí se slovem následujícím či předcházejícím, je dělíme na předklonky a příklonky – mi, se, si, tě, jsem atd.
  • vedlejší přízvuk bývá na liché slabice v troj- a víceslabičných slovech – NEnaSYtný, NEpředSTAviTElný atd. (Velká písmena = přízvučnost).

Chybuje se často v tom, že se předložka a jméno vyslovují odděleně – místo VEškole se vyslovuje ve ŠKOle… Mluvený projev ovlivňuje chybná intonace a kadence, (padání hlasu, melodie), frázování (členění na úseky), pauza, nenáležité dloužení či úžení, rozšiřování, nebo krácení í samohlásek, polykání koncovek atd.

Podle výslovnosti samohlásek se pozná, zda je dotyčný z Prahy, Brna či Ostravy (jazykovědci rozlišují tyto tři oblasti při rozdílné výslovnocsti),. Nemluvím o nářečích. I když se z nich stávají nadnářečí, zachovávají si jen některé znaky původních nářečí.


Čeština patří k jazykům, které mají stálý přízvuk (čeština, polština, němčina,…) Nemusí být vždy na první slabice – polština.. Jiné jazyky mají přízvuk pohyblivý nebo volný.

Proč má polština, tedy i lašské nářečí, rozdílný přízvuk, souvisí s oblastním vývojem, proto s rozdílným vývojem praslovanských jevů – např. zánikem jerů, nosovek atd. Protojexistují ozdíly v jednotlivých nářečích – pozůstatky staročeského jazyka vlivem izolace jednotlivých oblastí za feudalismu. v době pobělohorské.

Třeba lašské nářečí – např. zrušení rozdílu mezi dlouhými a krátkými samohláskami a jiný slovní přízvuk než ve spisovné češtině ovlivňují výslovnost.

Hlavní slovní přízvuk bývá na druhé slabice od konce slova; slova čtyřslabičná a víceslabičná mívají kromě tohoto hlavního přízvuku ještě také přízvuk vedlejší, obyčejně na sudých slabikách počítáno od konce slova.

CJL

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mojitek

docela nerozumím otázce.K českému jazyku je „správný přízvuk“ přeci český.Pak druhá věc: pražský přízvuk je výmysl moraváků. Tak jak se mluví v Praze ,se mluví v celých středních čechách. Pak ta věc s Moravou-jezdil jsem tam od svých 16 ti let dost často a pak jsem tam byl 1,5 roku na vojně(jižní Morava),a tam se teda mluví dooost dlouze na rozdíl od čech.Moraváci zpívajůůůů,dě­lajůůůůů…atd ,češi zpívaj,dělaj\)spi­sovně zpívají ,dělají..atd (žil jsem tam i tam,takže vím o čem mluvím).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
petra15

Správný je jen ten, co je v psané, spisovné, cestine – a daný délkou (cárkou).
Doplňuji:
A ted mi teda povez, jestli se v Ostrave vysloví ve slove „správný“ obe samohlásky dlouze, a nebo ty cárky ignorují ?

Upravil/a: petra15

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
badisko

Ostavaaaaa …A vis proc maji Ostravaci kratke zobaky ?…

Bo neni cas pic*…:D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Správný přízvuk v češtině? To je jednoduché: každý by měl mluvit, jak mu zobák narostl! 😉
(samozřejmě žádný „správný“ neexistuje, resp. přízvuk jako takový je češtině pořád stejný – na první slabice, liší se pouze koncovky resp. délka hlásek v jednotlivých nářečích)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zzzzz

Petro Ostravák správný neříká.-)))
Ten řekne jen „Je to na pič… nebo Není to na pič…“

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Délka smohlásek = doba jejich trvání při výslovnosti. Zatém co přízvuk = důraz.

NÁ-rod, PO -rod – obě slabiky přízvučné, i když v jedné je krátká samohláska,.

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Ale to zas ne, to citoslovce na p.. zas tak často nepoužíváme. Je ale fakt, že slovo „správný“ ne – dobry nebo fajny. „ty jsi správný kluk“ = „tyzje fajny synek.“ Mimochodem, Ostravaci v mluvené (!) řeči rozlišují měkké a tvrdé i/y. Mě by urvalo, když slyším Pražáka nebo obecně obyvatele českých zemí říct „pyvo“ … I ono zmíněné citoslovce říkáme naprosto jasně a zřetelně s měkkým i!

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Mojítku na jižní Moravě se mluví také docela dlouze, ale na severní fakt hodně krátce. Střední Čechy i Praha natahují 🙂
Ptám se proto, že manžel má vzdáleného bratrance a ten je rodilý Američan, občas k nám jezdí, neumí vůbec česky. Byli jsme na Stodolní a tam se bavil s nějakýma holkami. Když ty holky slyšel jak s námi mluví česky, tak si myslel, že nejsou Češky, a ptal se nás, jak to, že jim rozumíme, když nemluví anglicky ani česky? Pak nám doma vysvětloval, že ten jejich přízvuk byl od našeho tak strašně rozdílný, že si myslel, že mluví jiným jazykem. 🙂

Když se učíme cizí jazyk, tak se k němu učíme i mluvit s určitým přízvukem a já sem se ptala jaký je správný přízvuk k Češtině, myslím třeba takový, jak by se měl vyučovat pro cizince. 🙂

Jsem se v tom trochu zamotala, doufám, že ne moc 🙂

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

jj,ten sever je od jihu na míle vzdálený..myslím mluvou. Byl jsem na vojně,a tam byli i rusíni,a to je pak slast slyšet tu pravou češtinu. Jinak pokud si někdo chce poslechnout hezkou češtinu,stačí si pustit nějaký starý český film.

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

🙂

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

takze „Strední Cechy a Praha“ ? xxxxxxx – snad „Praha a venkov ?“
TAK, JAK SE MLUVÍ V PRAZE, SE MLUVÍ V DNES JIZ V CELÝCH CECHÁCH (krome Moravy xD) viz „Prazské nárecí“:-)xDDD
☺☺☺to bylo vcera ale dojemné, jak nekdo psal, ze bydlí 50km od Prahy, a ze kdyz tam prijede, tak ze mluví úplne normálne cesky:-))xDDD
(ale je dobre, ze se domluvíme písemne)

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

a co Vám na tom nesedí? :D Prostě to berte tak že to tak je

před 3621 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
petra15

ano, je to tak, ze skoro celé Cechy mluví prazským dialektem – kdyz mluví „hovorove“. Mojitek, tak ses zase neco naucil, né, kdyz ti to nerekla(pod rukou)ucitelka(no jeste by jí za to potrestali)na gymplu. Mojitek, Princess má super vzdelání…(né státní)a vidí tudís veci jiným pohledem-ted vseobecne…:-) zeptej se ucastníka>ten který je<--- atestoval mi odpovedi v úrovni diplomované odbornice, ale zpocátku myslel, ze jsem na zvlástní skole…xD

před 3620 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

No ano,zase jsem se něčemu přiučil.Pražský dialekt…tohle vysoce odborný tvrzení pobaví vždycky :D Tady na Odpovědích už jsem zažil lecos .Každopádně-hlavněže je mír 😉

před 3620 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek