Avatar uživatele
Pokročilý

Od čeho je slovo sever a jih?

východ a západ je mně jasný,ale jih a sever?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podívala jsem se do etymologického slovníku:

Sever = levý - z praslovanského sěver6 (6 = měkký jer) ze séu-eros. Sever byl pro dávného člověka , hledícího vždy k východu slunce, stranou levou. Tedy patří k séui-jo-s = šuj6 = levý.

Jih = vlastní význam = jižní vítr, odtud tání. Stč. juh, jih - obleva. Vítr, který způsobuje tání. Další možnost z řeckého záře, světlo, slunce, ohně. Původní ugá se vztahuje na světovou stranu, odkud slunce pálí nejsilněji a na jarní přibývání světla a tepla. Konečně na teplý vítr, jižní, který má účinek na sníh.Doplňuji:
Ad František. Nerada doplňuji.
Tazateli nešlo o vztah barev a světových stran, ale o původ názvů jih a sever. Přiřazené barvy ke světovým stranám neříkají, proč se sever jmenuje sever a jih = jih. Pojmenování těchto stran se zjistilo srovnáním jednotlivých slovanských i baltských jazyků, které se kdysi vyvíjely společně. Kořeny sahají mnohem hlouběji do minulosti, jak dokazuji etymologové. .Vysvětlení podal i Quentos.

Synonyma pro jih = poledne a sever = půlnoc souvisejí s postavením Slunce.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Podle http://www.okoun.cz/… je etymologie těchto dvou slov dost nejistá - mohou souviset jak s latinou (caurus - severozápadní vítr) a němčinou (Schauer - liják, přeháňka), tak dokonce s litevštinou. U jihu panují ještě větší nejasnosti (pravděpodobně praslovanské jugъ - "jižní vítr").


Avatar uživatele
Registrovaný

Etymologie je velmi nejistá. Slova mohou souviset i se ztracenými náboženskými/kosmologickými představami Slovanů. Existenci zvláštních představ nasvědčuje třeba mimořádný důraz na barevné kódování kardinální orientace v toponymech. Například západ je v nejstarších toponymech striktně označován adjektivem bílý (např. Bělorusko = západní Rusko, Bílí Chorvaté = nejzápadnější skupina Chorvatů, Bílá hora = hora západně od Prahy, Bílé Karpaty = nejzápadnější část Karpat...). Viz např. kniha Dušan Třeštík: Mýty kmene Čechů, Lidové noviny, Praha 2008 , nebo http://scienceworld.cz/…

V obrozenecké češtině se hojně užívaly i výrazy "půlnoc" (sever) a "poledne" (jih).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.