okop

Jaký použít vrták na sroub M10

Vyvrtal jsem diru do dřeva vrtákem(velikost nejde už opotřebováním přečíst) a při pokusu o utahnutí matkou se šroub protáčí. Jakou velikost vrtáku mám použít?

Nejlepší odpověď
led

Podľa obrázku ide o skrutku so zapusteným závitom, tj závit nepresahuje priemer tela skrutky. Skrutka má pod čiapočkou štvorhran. To znamená, že ju prestrčíte cez dieru a jemne priklepnete, aby sa štvorhran zaryl do dreva. Počas priťahovania matky sa tento štvorhran zarýva do dreva. Nemá sa prečo pretáčať, za predpokladu, že priemer diery nie je väčší ako strana štvorhranu, pozor nie uhlopriečka…

Další odpovědi
zdenek l

Vrták použít stejný jako průměr šroubu.
Šroub se protáčí, přidržet ho, nebo na něj mírně tlačit.

elkon

Je to vratový šroub, díru vrtákem ø 10, ale může být i třeba 10,5. Lépe se prostrčí. Pak trochu naklepnout kladívkem. Pokud není závit poškozen, čtyřhran šroub v pohodě podrží až do utažení.

led

Dodatok:
hlavičku skrutky nechytajte do klieští, kombinačiek, ani po nej nebúchajte kovovým kladivom. Použiť môžte drevené kladivo, alebo položte drevenú dosku a po tej môžete búchať hoci aj kameňom, nielen zámočníckym kladivom.