kralik582

jaký nejvzdálenější objekt můžeme vidět pouhým okem?

odpovídejte okamžite necekejte.

Nejlepší odpověď
annas

Tvrdí se, že nejvzdálenější, pouhým (zdravým) okem pozorovatelným objektem je galaxie v Andromedě.

Konkrétně mezi zajímavé objekty viditelné pouhým okem patří:
Velká galaxie M31 v Andromedě (And) je větší sestrou naší vlastní Galaxie. Je nejvzdálenějším objektem (přes 2 miliony světelných let), který lze i za průměrných podmínek pozorovat pouhým okem jako mlhavý obláček v severní části souhvězdí. Za dobrého počasí a temné noci v dalekohledu rozlišíte dokonce spirální strukturu tohoto objektu. Na fotografiích vynikne velikost galaxie, elipsa má polosu 3° (tedy šest úhlových průměrů Měsíce).

Na druhou stranu od těla Andromedy směrem k Beranu se nachází nenápadné souhvězdí Trojúhelníku, a v něm galaxie M33. Za výborných podmínek, které se ve střední Evropě již prakticky nevyskytují, ja také pozorovatelná pouhým okem. Pokud jí vidíte, máte štěstí.

Na hranici mezi souhvezdími Persea a Kasiopeje naleznete oblíbený objekt pozorovatelů a fotografů, dvojitou otevřenou hvězdokupu Ch a H Persei, která je nápadná jako mlhavý obláček i při pohledu pouhým okem.

Doplňuji:
http://www.as­trovm.cz/cz/na-obloze/obloha/o­bloha-na-podzim.html

Další odpovědi
Miroslavst

ve dne? v noci? na zemi nebo ve vesmíru?
a proč nemáme cekat?