leporela22

Jaký názor mají zaměstnavatelé k časté absenci kvůli škole?

Dobrý den nedávno jsem přemýšlel, že bych zkusil si dodělat maturitu (dálkově) je mi 21. Ale škola je každou středu od 3 hodin a jak to dneska bývá tak osmihodinová ranní směna už je málokde. Nyní dělám 11 hodin denně od 7 do 6 ale tam kde pracuji tet bych mohl každou středu odejít v pohodě. Ale na druhou stranu je to na 3 roky a kde budu za půl roku nebo za rok nevím. A k tomu někde jsou i odpolední směny. Tak moje otázka zní jestli zaměstnavatelé by byly schopni tolerovat kdybych chtěl každou středu opustit práci dřív když je to kvůli škole. Vím že to možná nevíte jistě který ano a který ne, ale jestli máte někdo zkušenost? Protože když budu mít za sebou rok školy potom změním práci a tam mi řeknou, že si tohle nemůžu jen tak dělat končit dřív, že je potřeba dodělat práci atd..
To že nemám maturitu je jedna z mích největších životních chyb i když bych měl ty zkušenosti Česká republika je legislativní stát kde ten papír chtějí. A taky se tady nechci vytahovat, že to dám. Je možné, že po půl roce to nebudu stíhat a zvládat a vzdám to. Ale …

Nejlepší odpověď
da ny

„… je jedna z mích největších životních chyb…“ Píše se mých chyb, možná budete psát i diktáty a slohové, seminární aj. práce ;)
Zůstaňe po dobu studia tam, kde Vám půjdou naproti. Dají Vám volno, vymění směnu nebo poskytnou neplacené volno, případně sníží ůvazek.
Pokud budete měnit zaměstnání, upozorněte zaměstnavatele předem. Pokud to bude v jeho zájmu nebo Vás bude nutně potřebovat, jistě nebube problém s uvolněním (dejte jako dodatek do nové pracovní smlouvy, pokud budete měnit zaměstnání).

Dcera nusela před několika lety odejít ze Spořitelny. Paní vedoucí ji během VŠ studia házela klacky pod nohy. Posílala ji na zástup tam, kde byl problém s uvolněním apod. Musela by žádat 2 ředitele. Našla si jinou, administrativní práci u dopravní firmy.a tam nebyl problém. Hodiny si napracovala (dovolená) a práci musela zvládnout tak jako tak (šla s platem dolů, tak nesnížovala úvazek).
Přestaňte pochybovat, řešit situaci budete, pokud vůbec nastane.
Vydržte, přeji hodně úspěchů a štěstí!.

Další odpovědi
ivzez

Je potřeba rozlišit studium v zájmu zaměstnavatele
a studium pro zvýšení kvalifikace „jen“ v osobním zájmu.

V prvním případě lze se zaměstnavatelem uzavřít písemnou
dohodu, kdy zaměstnavatel bude na studium poskytovat volno
s náhradou mzdy a zaměstnanec se zaváže po dokončení studia
u zaměstnavatele odpracovat dohodnutý počet let.

V druhém případě (studium pro „vlastní potřebu“) budete povinen
si studium zorganizovat tak, aby Vám nebránilo v plnění pracovních
povinností (např. nebudete smět odmítnout nařízenou práci přesčas
kvůli studiu apod.)

Ani Vaši kolegové by nebyli povinni si s Vámi např.
„prohazovat“ pracovní směny → pokud by Vám vyšli vstříc,
byla by to jenom jejich dobrá vůle.

Zameškanou dobu budete muset napracovat
nebo řešit dovolenou nebo neplaceným volnem.

Ke všemu výše uvedenému byste potřeboval souhlas
zaměstnavatele, v případě neplaceného volna byste pravděpodobně
musel doplatit tu část zdravotního pojištění, které by za Vás v případě,
že byste byl v práci, odvedl zaměstnavatel.

Každý zaměstnavatel se na studium zaměstnanců dívá jinak.
Některý oceňuje, že se zaměstnanci ve volném čase vzdělávají,
jiný má obavy, že mu zaměstnanec po ukončení studia odejde…

_____

Víte-li, že v současném zaměstnání nebude mít s časem
potřebným ke studiu problémy, poradila bych zůstat tam co
nejdéle (ideálně alespoň do konce studia).

Je Vám 21 let, pravděpodobně jste svobodný, bezdětný → podle mne
teď máte celkem dobré předpoklady to zvládnout. Až budete mít vedle
práce i rodinu, bude doplnění nebo zvýšení kvalifikace těžší.

nyjono

Maturita je v dnešní době minimum. Bylo by dobře, když ji dotáhneš.
A věta, … budu mít za sebou rok školy potom změním práci a tam mi řeknou, že si tohle nemůžu …, co tak to v té práci vydržet, když mi vycházejí vstříc. Obejít můžeš později.

bolak

Jediný co bys měl zvážit je, jestli se ti ty 3 roky života vyplatěj. Chceš dělat něco kde tě bez maturity nechtěj vzít? Tak si ji udělej. V opačným případě bych se na to vybod.

Nuk nuk

Velice záleží na zaměstnavateli, takže ptát se budete muset jeho. Většina zaměstnavatelů se rozhoduje podle toho, nakolik je Vaše studium přínostné i pro něj. Je-li to obor, který pro svou práci potřebujete nebo alespoň příbuzný, bude pravděpodobně vstřícnější. Nicméně to není jeho povinnost zaměstnanci dávat volno na studium.
POkud během studia měníte zaměstnavatele je nutné toho nového informovat.