Reganois

Jaký máte názor na slovenským parlamentem schálený zákon, který sníží penze představitelům komunistického režimu?

Zdroj: https://www.ces­kenoviny.cz/zpra­vy/slovensky-parlament-schvalil-zakon-o-snizeni-penzi-predstavitelum-komunismu/2055156

Nejlepší odpověď
Ametyst

jiný názor

30 let s křížkem po funuse. Nyní se rodí velký antikomunismus, když se s komunisty kolaborovalo od listopadu 89. Přece „nejsme jako oni“ (Havel).

Další odpovědi
Pepa25

souhlasím s ním

Chtěl jsem položit stejnou otázku, protože návrh je kontroverzní a docela mě zaujal. Název zákona je „o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu“ a schválený text je tady: https://www.nrsr­.sk/web/Defau­lt.aspx?sid=za­kony/zakon&Mas­terID=8210 (úplně dole). Je to docela drsné opatření (včetně vytvoření „seznamu služebníků režimu“), ale fakticky je to spíš symbolické zúčtování.

paul1

souhlasím s ním

Pozdě, ale přece. Někde jsem slyšel, nebo četl reakci jednoho „postiženého“: „Snížili mi důchod? No a co, fabriku mi nechali.“ 😁

Kepler

souhlasím s ním

Postihne to ale jen špičku ledovce. Kolik bylo neschopných lidí ve vedoucích funkcích, kde hlavním kritériem byla příslušnost ke straně a nikoliv profesionalita? Ti brali neoprávněně o dost větší peníze, než řadoví plebs a to se taky promítá do výše jejich důchodů. Tehdy platilo: nevadí, že je to blbec, hlavně že je ve straně…

zjentek

souhlasím s ním

Podle vzoru „každému dle jeho zásluh“ je to krok správným směrem, správné rozhodnutí.

Všichni víme, co napáchal komunismus praktikovaný v ČSSR. A ani mladí by neměli zapomenout. Ani ti, kterým se nyní na Slovensku dostane honosných darů od pra pra dědoušků a bábrlat jen v omezenější míře.

Poctiví strádají, zatímco nepoctivci často krom obezity ničím jiným netrpí. Jak tomu má slušný člověk tedy rozumět?

moravan

nesouhlasím s ním

Je to ubohé, 30 let opožděné, a ničím neobhajitelné ges­to.

elkon

je mi to jedno

Butters_xD

souhlasím s ním

plebs

jiný názor

Těm co bylo v době sametu okolo 60 ti tak většinou prolétli komínem ti mladší si užívali a jsou zabezpečeni, papaláši za věrné pomocí přidržtašek by toho moc nezmohli. Jinak 2 miliony komunistů rovněž nebylo málo pro Československo. Možná se podobný návrh objeví v Česku před volbama je to dobré lákadlo.

UPhelp

nesouhlasím s ním

Souhlasil bych, ale je to takové divné. Jsem pro zatnout tipec všem komunistům i jejich bývalým představeným, ale nechápu proč po takové době a navíc oni byli jen součástí systému, někteří jen řadoví představitelé, kteří jen dělali to, co se od nich očekávalo (v daném systému/režimu).
Podotýkám, že jsem vyložený antikomunista a vše komunistického se mi vyloženě hnusí.

Co když vznikne něco nového (ale taky demokratického nebo stále zákonného a spravedlivého) jako nový typ parlamentu a jeho uspořádání, rada, kongres, legitimní absolutní vláda (bez parlamentu a pol. stran)… tento nový systém vznikne třeba za 10 let a za dalších 40 se rozhodne, že nynějším poslancům bude snížen důchod. A to jen proto, že byli součástí jiného systému, pro který pracovali, ve kterém fungovali. To není opodstatněné ani správně odůvodněné. Zde jde o to, že to byli komunističtí představení. OK. Bylo by nejspíš na místě s tím něco udělat. Ale ne po takové době z ničeho nic, když už bylo před lety (zákonně) dohonuto něco jiného.
Podle mě to, že je komunismus/so­cialismus totalitou je celkem jedno. Alespoň v tomto případě je to nepodstatné.
Slovenská vláda/parlament jen dělá škrty v rozpočtě a snaží se vytvořit nějaké jakoby záporné subjekty (bývalé komunistické poslance) a napravit něco, na co už je pozdě. V podstatě z nich dělá oběti.
Člověku by se asi taky nelíbilo, kdyby mu byl ve vysokém stáří z ničeho nic razantně snížen důchod a to třeba jen z toho důvodu, že firma, pro kterou roky pracoval právě přestala existovat (já vím, že firma s tím nijak nesouvisí a že je to jen o počtu odpracovaných let, ale o to jde… není v tom tak úplně logika ani spravedlnost) anebo se právě změnil systém (důchodový) – tak to změní i těm, kteří už z toho měli jistotu a dohodnutou věc a pro které už to tak mělo fungovat až dokonce jejich života. Ne jim to zhoršit.

aliendrone

jiný názor

No, hned z první čistě emotivně bych SOUHLASIL, co souhlasil, já bych byl pro věšení toho xindlu na lampách! Ti šmejdi napáchali TOLIK zla, že provaz by pro ně NEBYL dostatenčou „odměnou“. Venkoncem mám na ně své VLASTNÍ vzpomínky. :(

BOHUŽEL jak píše Ametyst, když se mělo věšet (a MOHLO, tenkrát by s vyjímkou samotných bolševiků nikdo neprotestoval, NAOPAK!), tak vepřový Havel a jeho stejně odporní chábři z Chátry77 „nechtěli být jako oni“. (Jsem přesvědčen, že věděli MOC DOBŘE proč, ostatně že možná polovina Chátry pracovala v žoldu StB je dnes dostatečně známo.) :(

Chápu lidi, kteří to za bolšána měli „jen hnědým navrch“ a ještě více ty, kteří jimi byli „semleti“. Pro ně je to jistě (alespoň nějaké) zadostiučinění, které MĚLO přijít a NEPŘIŠLO. :(

Jenže ono je to dnes již 30LET, to zaprvé. Otázka tedy zní: „KDY se konečně udělá tlustá čára za minulostí, aby se mohla řešít přítomnost a především BUDOUCNOST?“ Už při procesech s tím dobytkem Vašem jsem byl na rozpacích, protože otázka je jasná > Proč si žalobci „vzpomněli“ až teď? To se najednou po 10 letech od sametové tragifrašky a držení huby zničeho nic upamatovali, před tím to nevěděli? Popřípadě jim to do té doby nevadilo a najednou začlo? No nic, tohle řešit nebudu.

Je tu ale JINÁ věc a tou je PRÁVNÍ hledisko. V každém slušném státě se zákony a nařízení nevyhlašují ZPĚTNĚ. (new teď ten správný právnický termín) Je to logické, takhle se dá udělat ZLOČINEC z kdekoho. Dnes jím karbanátky a zítra to ZPĚTNĚ prohlásí za hrdelní zločin. Co mi bude platné, že je okamžitě po vyhlášení přestanu žrát, když už jsem se DOPUSTIL trestného činu, o kterém jsem nevěděl, že je to BUDE trestný čin? V naší zhovadile PRÁVNICKÉ (nikoliv PRÁVNÍ, to je SAKRA rozdíl!!) společnosti mě to ale nemůže překvapit. :(

A navíc je tu i kritérium „obecného postupu“ v takových případech, nejen u nás, ale i ve světě. Třeba paní Lině Heydrichové, vdově po zastupujícím říšském protektorovi, SS obergruppenführe­rovi a generálovi policie R. Heydrichovi (mimo jiné také praktického tvůrce tzv. „konečného řešení“) byla spolkovým soudem přiznána generálská penze po „nebohém manželovi zavražděném českými bandity“. No jasně, „padl ve službě německé vlasti“, tak PROTO. :o

Jediné, co mi přijde DNES jako relevantní argument PRO vůči takovému postupu je fakt UŠETŘENÍ na rozpočtových výdajích. Bohužel v naší zemi to NIC neznamená, ušetřené peníze se vhodně investují např. na „výhodný nákup roušek á 172Kč/kus“. Tak nwm, no. Přijde mi to jako HODNĚ laciné furóre se zaktivizovat teď po 30 letech. Možná proto, že dnes již nikdo nepochybuje o tom, že komančové nenaskočí znovu do sedla, což se začátkem devadesátek nevědělo tak moc jistě. (Co kdyby, že? A navíc – tehdy ještě žilo MNOHEM VÍC těch, „kteří pamatují“ a nebylo tak snadné tvrdit, že 1+1=3, jako je tomu DNES!)

Takže i když pocitově bych těm zmetkům parádně naložil (kdepak jenom důchody, uran by kopali jak nadržení!), tak prostě vím, že jsou zde ještě DALŠÍ, dost možná DŮLEŽITĚJŠÍ faktory (jejich dopady), které ale může posoudit jedině právník (přirozeně patřičně kvalifikovaný a NEZÁVISLÝ, každopádně nikoliv z Chátry77!). Tohle není moje parketa, tudíž si netroufám to posoudit.

Dobrá otázka. :)

Lgee

nesouhlasím s ním

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Připomněla jsem si dobrý vtip: Kdo získá pro vstup do KSČ tři nové členy, nemusí rok platit členské příspěvky.
Kdo získá pro vstup do KSČ pět nových členů, nemusí doživotně platit členské příspěvky.
Kdo získá pro vstup do KSČ deset a více nových členů, dostane potvrzení, že s KSČ neměl nikdy nic společného. 🙂

Reganois

Pepa: Přesně, jde o symbolické gesto. Upřímně, týká se to zhruba 5 000 lidí, což sice není velké číslo vzhledem k počtu straníků za bývalého režimu. Více doporučuji rozhovor s doktorem Blažkem, se kterým se často shoduji.

Pepa25

Ještě bych možná otázku rozšířil (nebo položil další): Byli byste pro podobný zákon i u nás?

Reganois

Já ano, pokud by zákon reflektoval skutečnost, že mnozí nakonec přímo či nepřímo disentu pomohli, těch by se zákon netýkal. Zákon by se měl vztahovat na ty, kteří vědomě potlačovali demonstrace během Palachova týdne a samozřejmě dále v následujících etapách. Ti, co vydávali rozkazy a byli vrcholní představitelé totalitního systému by měli být konfrontováni.

Ametyst

Reganois: Ministerstvo spravedlnosti v 90.letech vyčíslilo, kolik statisíců lidí se podílelo na represích za komunistů. Lidé, co udávali, co zatýkali, vyšetřovali, soudili, věznili a dozorovali, a došli k číslu 275 000 lidí.

Reganois

Za mě velmi zajímavý komentář historika pana Blažka v rozhovoru na DVTV: https://video­.aktualne.cz/dvtv/sni­zit-penze-komunistum-je-dulezite-gesto-o-penize-by-prisel/r~654758­bcd4e511eba7d80cc47ab­5f122/

Reganois

Co je na antikomunismu špatného vlastně? Nikdy není pozdě se vyrovnávat s temnou minulostí, ne?

moravan

Špatně je mj. to, že komunismus ( na rozdíl od fašismu ) nikdy nikde nebyl.
Proto by byla dobrá otázka „co je špatně na antifašismu?“, že se musel po převratu v roce 1989 přejmenovat Svaz protifašistických bojovníků…

Ametyst

Čím víc pamětníků umírá, tím víc slábne vůle toto téma otevírat. Po Listopadu komunisti vlezli z politiky do ekonomiky, a houby zle, vesměs si polepšili. Žádná debolševizace (po vzoru denacifikace po 2.s.válce v Německu) vůbec neproběhla, takže sebou vlečeme tu špínu dál, a občas, když se to někomu hodí, tak ji připomene. Ale nic systémového.

Reganois

Ono už to asi úplně systémově tolik nejde. Jak bylo již napsáno, je to symbolické gesto, které se týká omezeného počtu lidí.

Ametyst

Právě že je to už výsměch obětem režimu, které už 10 dnů po Listopadu viděly, že se spravedlnosti nedočkají, a že je „jejich trýznitelé později budou ještě vyhazovat z práce“, jak správně zpívá Karel Kryl.

Reganois

Je to tak, jak píšeš. Spravedlnost ne a ne přijít, až se komunisté stali opět jazýčkem na vahách. Nedovedu si představit, jak se ten disident musel cítit, nebo jak se cítí nyní.

Ametyst

Právě proto řekl u soudu Petr Cibulka Havlovi: „Vašku, jsi prase, jsi hovado.“ Havel totiž měl dosvědčit, že se estébákům děly křivdy a že jejich rodiny po Listopadu trpěly. Samozřejmě nepřinesl žádný takový důkaz,ale zastával se jich. Cibulka byl ten, co trpěl v komunistických vězeních léta,a který byl propuštěn až 26. listopadu 89! To už byl národ zpacifikován tím „cosmesi tosmesi,“ a že se skoro nic vlastně nestalo! Jasně že to Cibulku vytočilo.

Reganois

Cibulka je zajímavý a jeho názory často bohužel zesměšňovány. O jeho seznamech vím. Něco na tom bude.

Ametyst

Já mám Cibulku ráda, on je totiž čistý a nekompromisní. Nedělal kšefty s vrchností, on ne. Proto ho zesměšňují ti, co nezažili stejné utrpení, a ti, co se s režimem zkompromitovali.