Allousek

Jaký máte názor na pití vína každý den? Je to moc si dát skleničku každý večer?

Odpovědi
elkon

Ničemu to neuškodí.

rrihamirek1

Neuskodi, kor v dnesni dobe, kdy je vlada opila moci, musime byt opili alespon dobrym vinem. 🙂

Pekny vecer.

cochee

Tento dotaz je pro mě velice aktuální. Jeden z mých nejbližších přátel právě umírá na alkoholickou cirhózu jater. Zbývá mu posledních pár týdnů, ne-li dnů. Podle informací ostatních přátel a jeho rodiny pil víno, už před řádově více než 10 lety, když jsme s přáteli někam jeli např. do hor nebo podobně, tak prý v nápojové lahvi neměl vodu nebo podobně, ale víno. Riziková denní dávka pro vznik cirhosy je 50 g čistého ethanolu denně (pro muže; pro ženu polovina), spočítej si z průměrného obsahu alkoholu ve stolním víně, kolik vína to dělá. Takže připomínka k panu Kloboukovi zde v diskuzi – pokud je to pravda, tak už to dlouho provozovat nebudeš, nechej si z prdele udělat jaterní testy. Už ve stadiu nevratného poškození jater stále ještě nemusíš pociťovat žádné zevní příznaky.

Léčba jater již postižených cirhosou je jediná: jejich transplantace. Zde ovšem je alkoholismus kontraindikací, jinými slovy – pokud lékaři zjistí u cirhotika alkoholismus, může se tento s indikací k transplantaci jater rozloučit.

da ny

Ano, je, hlavně pro ženu.
Doporučuje se až po 60. To už je i pro zdraví.

aliendrone

Otázka je příliš obecná, nedá se odpovědět.

  1. je VELKÝ rozdíl mezi lehoučkým Müllerem a třeba fortifikovanou Malagou. (první může mít 9%, druhé přes 20% alkoholu)
  2. Není sklenička, jako SKLENIČKA. Flétna na sekt může mít 1,5dl, běžný balón na červené 6dl. O míře naplnění nemluvě, viděl jsem lidi, kteří takový balón naplní po okraj. OMG!
  3. Je to i o zdravotní kondici – pokud jsi zdravý/á, tak vysrknout 1dl červeného denně dokonce může organismu PROSPÍVAT (a mnozí lékaři tento objem dokonce DOPORUČUJÍ, pokud to nezazdíš ještě třídecinkou kořky, popřípadě metrem piv – FUJ, míchat piffsona s vínem :D) a něco úplě jiného je, když třeba chodíš na dialýzu.

A to, že existují „vína v krabici“ nebo nedejbože „pravá moravská sudová vína“ (které ti stánkař stočí do PETky za FANTASTICKY příznivou cenu) snad nemusím rozebírat. Obojí je kvalitou (včetně zdravotních důsledků po konzumaci) srovnatelné se záchodovým čističem (byť ten přijde dráž, ovšem celkem spolehlivě ho při odstraňování vodního kamene nahradí či dokonce předčí)!

Takže tolik k základní orientaci v problematice, zbytek je na tobě. ;) :D :D

Millisek

Dávám si sklenku vína skoro každý den a hazard to rozhodně není. I dle lékaře je jedna sklenka denně naprosto v pořádku. Navíc jak jinak bych likvidovala ty zásoby vína, které mám :D. Udělala jsem si radost a koupila jsem si krásný stojan na víno a musím říct, že v tom vypadají fakt hezky.

Allousek

Milisek: No vidíš … na to se už taky nějakou dobu chystám, protože jsem to viděla u kamarádky a je fakt že to vypadá úhledně a tak honosně ty lahve v tom stojanu :)

Millisek

Tak jestli ještě nemáš vybráno, tak se mrkni na dokose.cz kde mají fakt krásné stojany na víno .)

Allousek

Jako upřímně jsem čekala, že to bude cenově dražší, ale jsem mile překvapena a vzala jsem si tady tento https://www.do­kose.cz/stojan-na-vino-rta-na-12-lahvi-svetly-dub-pozinkovana-ocel-rozlozeny

Klobouk

Dva litry každý večer nemůže uškodit. Provozuju už nějakých 27.let a pořád žiju