annas

Jaký má význam slovo „paladium“ v oblasti historie?

Co se skrývá pod pojmenováním „paladium země české“?

Nejlepší odpověď
vagra

Ochranným obrazem Palladiem české země a českého národa je měděný reliéf Panny Marie s Kristem ze Staré Boleslavi.
Nepřátelé českého národa pozorovali, že naši předkové se při každé celonárodní pohromě utíkají o pomoc k palladiu země české do St. Boleslavi. Proto se ho chtěli zmocnit./Saso­vé,Švédové,Pru­sové.Turci/
Palladium je spjato také s novodobou historií našeho národa.
V pohnutých zářijových dnech 1938 bylo neseno Prahou v mnohatisícovém davu z Vyšehradu na Staroměstské náměstí s prosbou o ochranu země před nacistickou zvůlí. Za okupace bylo tajně zazděno a nahrazeno kopií.
Fašisté po palladiu marně pátrali a říká se, že měli v plánu zničit celou Starou Boleslav.
24. června 1945 byla posvátná relikvie odvezena do Prahy, kde se konaly děkovné bohoslužby za záchranu národa před záhubou. Dodnes putují věřící k palladiu a prosí o přímluvu za blaho země a církve, i když na to, že je to nejcennější duchovní skvost českého národa se trochu pozapomnělo.

Zdroj: zkráceno z-http://cpr.ap­ha.cz/pout-rodin-2004-co-je-to-paladium-zeme-ceske/

Další odpovědi
hanulka11

Palladium země české je milostný obraz, kterému čeští katolíci tradičně připisují zvláštní ochrannou moc nad Českými zeměmi. Jedná se o kovový reliéf Madony s dítětem (19×13,5 cm) chovaný ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­lladium_zem%C4%9B­_%C4%8Desk%C3%A9