annas

Jaký má původ slovo loutka a marioneta? Historie loutek?

Dne 16. 1. 1892 se narodil Josef Skupa, významný český loutkoherec. Určitě znáte jeho postavičky.

Nejlepší odpověď
vagra

Loutka je, cituji ze Slovníku spisovného jazyka českého, „figurka představující nějakou bytost, zvláště figurka loutkového divadla“.
Slovo loutka je všeslovanské, v praslovanštině znělo lotka, což bylo od lot, lipové lýko. Z tohoto materiálu, z lipového lýka, se prý první loutky dělaly.
Výraz pimprle, který má týž význam, působí silně nespisovně a k tomu zastarale. My jste ho přejali z rakouské němčiny, kde znělo Pümpernickel, což je složenina z nářečního výrazu označujícího pšouk a z domácké podoby křestního jména Nikolaus, které v německém prostředí sloužívalo jako hanlivé pojmenování. Podobně jako u nás třeba kašpar, janek či matěj. Takže rakousko-německé Pümpernickel, z něhož vzniklo naše slovo pimprle, by se do češtiny dalo přeložit jako prďoch či prďola.
Úplně původně se Pümpernickel říkalo jednomu druhu černého chleba, což souvisí s pšouky, ale jakou to má souvislost s loutkami?

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/122879

Další odpovědi
hanulka11

Slovo loutka pochází patrně od slova lýko, z něhož se loutky kdysi vyráběly.[1] Tím, že se při hře oživuje, to jest hraje, „pohybuje se“ nebo „mluví“, se loutka liší od panenky, kterou děti chovají, oblékají a vozí v kočárku jako nemluvně.
Marioneta pochází z francouzštiny marionette

Loutky se podobně jako masky užívaly už od nejstarších dob, kdy se používaly jako součást náboženských rituálů.

[editovat] Nejstarší nález loutky
Nejstarším znýmým dokladem použití loutky je plastika vyřezaná z mamutího klu, nalezená v hrobě z období mladého paleolitu na Francouzské ulici v Brně. Celý charakter výbavy zemřelého nasvědčuje tomu, že zde byl pohřben šaman a je tedy pravděpodobné, že i loutka byla rituálním předmětem

Skupovy loutky, Spejbl a Hurvínek a spol.

Zdroj: podle wikipedie