Jaký je význam příjmení Machovič?? Předem děkuji za odpověď… :)

Děláme referát na významy našich jmen, do češtiny…

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dvě možnosti vzniku Vašeho příjmení:

  1. Podle někoho, kdo pocházel z obce Machovice – kdo je z Machovic, tedy Machovič. Původ jména obce stejný jako 2.
  2. Může být odvozené od vlastního jména Mach přímo. To je odvozené od jmen křestních, patrně od Matěje, Matouše či Matyáše. Ostatně ona tato osobní jména jsou jen variantou jednoho a téhož jména a to biblického – hebrejského jména, které mělo podobu Mattijáh. Druhá část složeniny – jáh je zkratkou židovského boha Jahve.

Význam tedy jména Mattijáh v překladu by mohlo znít jako Boží dar. Je však možné že jde i o derivaci méně rozšířených osobních jmen jako jsou Maxmilián, Mauritius, případně od dalších, začínajících slabikou Ma-.
Mach tedy výkladově nemá nic společného s machou (rutinou) či s „machrem“ (obojí je odvozeno z německého slova machen = dělat) a samozřejmě ani s machometánem, což je starý výraz pro mohamedána, stoupence učení proroka Mohameda.

Někdo byl Machů, tedy dalšími obměnami vznikl Machovič.

Vysvětlení jména Mach v odkaze:

Zdroj: http://www.te­mere.com/view­.php?nazevclan­ku=ceska-prijmeni-mach&cisloclan­ku=2007120015

Další odpovědi
anonym

Souhlasím s předešlou odpovědí. Jen dodám, že Machovič mohl být někdy v minulosti u Machů v podruží, či u nich jen bydlel.