runlan

Jaký je význam názvu díla Balada z hadrů?

Potřebuji to vědět, ale nikde nemůžu najít odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

W + V se inspirovali životem středověkého francouzského básníka F. Villona.. Hra vznikla k oslavě života tohoto básníka. F. Villon je jakýmsi tribunem lidu.

Z veršů tohoto prokletého básníka se dá usoudit, že měl mnohdy hluboko do kapsy, musel se tedy živit všelijak. Z díla nazvaného Závěť vyplývá, že byl podomním obchodníkem i žebrákem. Faktem ale zůstává, že k činům, které byly v rozporu se zákonem, jej donutila bída. Měl krůček k šibenici.

Villon vyjádřil v baladě své pojetí světa., není ochotný se smířit se současnou společností, vyjadřuje nejistoty tehdejší doby..

Stejně tak Voskovec s Werichem, kteří si zahráli hlavní postavy. Ty mají svou historickou úlohu v ději, ale vystupují i jako klauni, uvádějí postřehy ze ,současnosti – alegorie na tehdejší politickou situaci, nástup fašismu, nezaměstnanost, vzestup kapitalismu, velké třídní rozdíly. Stejně jako Villon vidí nespokojenost, svět prostitutek, …

Balada z hadrů – název
Villon chodil v hadrech, stejně tak postavy ve hře – sehrají představení o Villonovi – píseň – Hej, pane kráji .. Takže osoby v hadrech – ze šatů se stane jakýsí hadr, něco bezcenného, stejně tak ze společnosti, v níž vládne bezpráví, … vše je „z hadrů“ . . špatné, ničí člověka ., lidé chodí v hadrech …bída, hlad .. ..