Avatar uživatele
mosoj

Jaký je výklad (význam) slova „bůh“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, gagaga, marci1, lota před 2965 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Roman71 vysvětil slovo „bůh“ jako svědek Jehovův.

Vy jste otázku vložil do kategorie Jazyky, takže se zřejmě ptáte na význam slova „bůh“ obecně. Jak je to v češtině obyklé, z významu původního se významy posouvají, přenášejí atd.

Původní význam pod Rejzkova Etymologického slovníku

  1. bohatství, štěstí, podíl’ – názory na vývoj slova boha z prajazyků se ve slovanštině různí.
  2. podle laltinského dīvus ‘božský’,,Deus, od ie. *dei- ‘zářit’ Významový posun ‘bůh, božský’→‘úžas(ný),záz­račný = je to div..

PSJC uvádí významy a použití slova bůh v původním i přeneseném významu.

  1. bůh, náb. nejvyšší bytost se zvláštní mocí nad člověkem i nad přírodou, předmět nejvyšší úcty, tvůrce. (V představě křesťanské Bůh, Pán Bůh)
  2. V rozmanitých spojeních je výrazem hnutí citových (podivu, obav, leknutí, uspokojení, žalosti ap.).

Bože, co se to se mnou děje.

3. Je prostředkem k zesilování slovesného děje (zdůrazňuje jej, zesiluje zápor, označuje hojnou míru něčeho a p.)
Např. Ani za živého boha to neudělám.

4. V některých spojeních je výrazem neurčitosti n. nejistoty, zvl. ve spojení – Jen bůh ví, jak to dopadne.

5. Přeneseně – o předmětu či člověku milém n. ctěném, slavném atd.
Třeba Beethoven je „Bůh“.

V obecné češtině se slovo bůh používá jako

  1. povzdech, zaklení – boha jeho!
  2. zápor, nebo odmítnutí – ani bohovi!
  3. vulgarismus ve významu neštvi mě, neprovokuj – neser boha.

První dvě spojení pocházejí ze slovenštiny uvádí SNČ.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Odpoveď byla označena jako užitečná

Slovo bog (bůh) se vyskytuje ve všech slovanských jazycích a odvozuje se od staroindického bhaga, „udílející, dávající“.:-)
Wiki

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit


Avatar uživatele
JájsemRaibek

Slovo „bůh“ se do češtiny dostalo přes praslovanštinu, kde kořen „bogъ“ odkazoval k pojmům „bohatství, štěstí, podíl“ (srov. „bohatý, zboží“), což odpovídá i stavu v historických indoíránských jazycích. V staroindickém jazyce kořen „bhaga-„ kromě zmíněných významů znamenal ještě „udělovatel, dárce“ (srov. i sloveso „bhájati“ – „rozděluje“). Ve významu božstva se příbuzný kořen nejdřív vyskytl zřejmě v staroperštině („baga-„). Názory na míru íránského vlivu na vývoj významu slova „bůh“ ve slovanských jazycích se různí. Východiskem pro slovanské a indoíránské jazyky bude pravděpodobně indoevropské „bhag“ („udělovat“; viz i starořecké „fagein“ –„pojíst“). Původní indoevropský název pro nevyšší božstvo je však zřejmě příbuzný spíše litevskému „diĕvas“ a latinskému „deus“

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/vyznam-slova-buh

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Mosoji, pokusím se to vysvětlit tak, jak to vidím já osobně.

Bůh je v podstatě titul pro někoho, kdo má absolutní moc, absolutní moudrost, ryzí charakter i pohnutky, zdroj vší inteligence, energie, tvořivé síly a tvůrce života. Bytost s absolutním přehledem o všem ve vesmírném prostoru, tvůrce všech fyzikálních a chemických zákonů a zákonitostí. Bytost se schopností stvořit energii, z ní jakoukoliv částici, hmotu, chemický prvek, dát všemu smysl a řád, stvořit život a dát dokonalost. (Snad jsem na nic nezapomněl..)

Když vezmu v úvahu boha s malým „b“, je to někdo s výjimečnými schopnostmi, Bohu s velkým „B“ v něčem podobný, jako by zrcadlil nějakou Boží schopnost či vlastnost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Bůh neexistuje – http://www.osa­cr.cz/2014/11/­18/buh-neexistuje-exkluzivni-rozhovor-s-casticovym-fyzikem-victorem-stengerem/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dismas

Zaměstnání, které vykonává Jehova.;-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Když si slovo Bůh vyložíme dokonae, tedy až na začátek, dostaneme se úplně až ke Krišnovi- k němu domů!
Haré Krsna!

před 2964 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Děkuji za informaci. K dotazu mně přiměl jakýsi pořad na Primě (Hyde park). kde mluvil jakýsi vědátor ( z počátku jsem pořadu nevěnoval pozornost) který říkal že slovo bůh znamená ( a teď neřekl kde či v čem) významově " ten kdo nařizuje, přikazuje" a pod. Zajímá mně kde se tento význam tohoto slova objevuje. Je možné že přímo v církevních statích, nicméně jako ateista o tom téměř nic nevím.

před 2965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Já se zase chtěla dovědět víc o etymologii z Wiki, ale marci nevložila odkaz, tak jsem si ho musela najít sama.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C5%AFh

před 2965 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

„Roman71 vysvětil slovo "bůh“ jako svědek Jehovův."

Tedy klobouk dolů! Zase jsem byl odhalen :D

před 2964 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek