Avatar uživatele
Zlatý

znáte jazyk, ve kterém nemaj slovo významu boha?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jde o metafyzický jazyk. Slovo Bůh je slovem bez významu v oblasti metafyziky. Domnělé věty metafyziky jsou logickou analýzou odhaleny jako pseudověty.

Tvrdí to Rudolf Carnap v proslulé stati Překonání metafyziky logickou analýzou jazyka.

Neptejme se Co je to Bůh? Rudolf Carnap obrátil tuhle notoricky známou problematickou otázku k jazyku a ptá se Jaký je význam slova Bůh?

Ptá se: V čem vlastně tkví význam slova? A odpovídá: Každé slovo jazyka má význam pouze tehdy, je-li redukovatelné na slova, která se vyskytují v observačních či protokolárních větách. To jsou nejelementárnější části věty, které je možné empiricky ověřit. Slovu ˇBůh byl odebrán veškerý význam související s tělesným, má označovat něco nadpřirozeného, a proto se podle Carnapa jedná o slovo empiricky neověřitelné a tudíž bez významu.

Díle Carnap tvrdí: U tohoto slova není ani splněna první podmínka logiky, totiž podmínka požadující udání jeho syntaxe, tj. formy výskytu v elementární větě. Elementární věta by zde musela mít formu x je Bohem. Avšak metafyzik buď zcela odmítá tuto formu, aniž by uvedl nějakou jinou, nebo když ji přijme, tak neuvede syntaktickou kategorii proměnné x.

Slov bez významu je ale daleko víc. Jsme do nich zanořeni a vůbec si to neuvědomujeme. Žijeme díky tomu v jakémsi vytvořeném, iluzorním světě, odříznuti od reality. Pseudoslova zřejmě uspokojují nějakou naši potřebu. Pokud by se někdo nepřizpůsobil a slovy bez významu hovořit nechtěl, ocitl by se zřejmě zcela osamělý. Nikdo by mu nerozuměl. Propadl by i biflovací “výukou” na našich školách.

http://janica9.wordpress.com/…

Další vysvětlení a podrobnosti v odkazu

http://webcache.googleusercont ent.com/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

saozrejme:

pascal, basic, html, ... všetky kódovacie jazyky.


Avatar uživatele
Bronzový

Neznám. A jeho existence je vysoce nepravděpodobná. Každý "přirozeně" se vyvinuvší jazyk vychází z prostředí a jeho minulosti, kde takový pojem používali. A kdyby mělo jít o nějaký umělý, vytvořený pro čistě atheistickou societu, kde se místo 'Bůh ví' říká důsledně 'Já nevím' apod., i ona by musela nějak vyjadřovat pojmy kultur, s nimž přichází do styku. Leda, že by byla absolutně isolovaná - to by o ní ale nikdo nevěděl, takže jsme tam, kde jsme byli na začátku. (.. jen taková rádobyfilosofická úvaha ;-) .. )


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím si, že takový jazyk neexistuje.


Avatar uživatele
Bronzový

V čechách jsme vesměs pyšní na to, že jsme nejateističtější zemí na světě. Jediní možní konkurenti, východní němci, byli naštěstí asimilováni západním Německem a jejich ateismus je tedy statisticky rozmělněn. Jinak si myslím, že každá kultúra má představu o tom co to je bůh, ale ne každý v to věří... Co to je vlastně bůh? Peníze nebo ten přemýšlecí hlásek v hlavě?


Avatar uživatele
Bronzový

Esperanto? Nebo jazyk Dovah, tam je jen Alduin :D
Doplňuji:
Arygnoc, :DD Ajťácký humor :3

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Pro Questmana:
V esperantu mají "dio".

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.