novvem

Jaký je váš názor na to, že se na školách nepoužívají osnovy?

Nejlepší odpověď
Lamalam

O téhle novince jsem ještě neslyšela. Na škole, kam chodí děcka, jedou pořád podle školního vzdělávacího programu.

Další odpovědi
Drap

Místo osnov se teď používá učební plán. Náš názor neni důležitý. Zeptej se na ministerstvu. To s tím stále hýbe.

Nuk nuk

Učební plán, který zmiňuje Drap, a osnovy jsou totéž, jen se to jinak jmenuje. Učební plán existuje na každé běžné škole, je sice pravda, že v dnešní době je o něco volnější, než byl dříve, ale i tak škola musí jet v určitých kolejích, dodržovat určitou metodiku a plnit ministerstvem určené cíle.

Pokud máte namysli tkzv. alternativní školy, ty jsou obvykle soukromé a záleží na majiteli, podle jakého školského systému hodlá s dětmi pracovat. Většina těchto škol má také nějaký „učební plán“, jen se liší od plánu obecních škol. Nedávno vyšel článek o školách, kde se děti prakticky věnují tomu, k čemu se zrovna rozhodnou. To ale není běžný standard. Jedná se o školu soukromou, alrernativní, a škol s takto volným programem je i mezi těmi jen málo. Další věc je, že ať už si soukromá škola zvolí jakýkoliv systém, bez ohledu na to jak toho dosáhne, musí i ona splnit určité požadavky na znalosti a vzdělání dětí v určitém věku.

xxx3

Jednotné školní osnovy sice zanikly, zato je teď pro školy závazným dokumentem „rámcový vzdělávací plán“. Podle toho má každá škola sestavený vlastní „školní vzdělávací plán“, který musí vycházet z toho rámcového. Ten je k nalezení např. zde:
http://www.nuv­.cz/t/rvp-pro-zakladni-vzdelavani

Klaproth

Ale používají.