Jiří Bohumil

Jaký je váš názor na současný hospodářský rozvoj Číny a s tím spojené souvislosti?

Přes všechny rozporné politické názory na politické zřízení (kapitalismus kontra centrální řízení) a s tím spojený rozdílný způsob řízení hospodářství, jsou v posledních letech velice zajímavé „razantní“ výsledky vývoje hospodářství a výstavby v Číně. Nechci zde polemizovat o stále diskutované otázce „lidských práv“, ale jde mi pouze o to, jak je možné, v centralisticky řízeném hospodářství, dosahovat takových úspěchů. Proč, za doby socialismu u nás, kdy šlo rovněž o centralizované řízení, se takového rozvoje nedosahovalo a proč to v Číně nyní jde? Nenašla Čína tu t.zv. „třetí cestu“, o které „spekulovali“, v roce 1968, tehdejší politici a ekonomové Šik a spol.? Nebo jde o něco jiného? Třeba viz obrázek.:-)

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Čínská (státní) ekonomika roste na úkor jejich pracující občanů-dělníků, kteří pracují neuvěřitelně moc hodin za neuvěřitelně nízké platy (za levno- otrocky vyprodukují vážně hodně výrobků).
Ale abych jim zase nekřivdil, tak se ty poměry za posledních 10 let stále lepší, ale není to žádný zázrak. USA se o ně už tolik neopirají (i když jsou na nich stále neuvěřitelně závislí) nebo lépe Čína už s USA tolik nespolupracuje, ale stále vytvářejí neuvěřitelné množství všech různých výrobků, které vyvážejí do světa. Navíc se jim trochu vrací "investované, " půjčené peníze které měli (a mají) v USA.

Celá čínská ekonomika byla posledních několik desetiletí až do světové krize (2008) založena na obchodování s USA (na exportu). Číňané produkovali neuvěřitelné množství všelijakých spotřebních komodit (i nespotrebnich), které ale sami nespotřebovávali, ale dávali je USA a ti jim za to platili jejich (znehodnocenýma) dollárkama…

Čínskou ekonomiku není radno chválit, obzvlášť jako v tom pomýleném příspěvku, když není vidět, co vše stojí za tím, jak rychle je jejich ekonomika rostoucí (konkrétně těžce pracující obyvatelé Číny). Navíc se jejich růst zpomaluje.

Žádný z těch bodů není fakticky pozitivní, obzvlášť ty poslední. Čína je (dnes) bohatá, protože má moc obyvatel, kteří všichni pracuji a to dost tvrdě a zalevno. A pod pojmem „bohatá“ tak to neznamená bohatá jako lid, ale bohatá jako stát = totiž pár jedinců v politice. Za to bohatství staví ony mosty a další blbosti a jo trochu tím i zlepšují životní úroveň Číňanů, ale ne tolik, kolik je vykořisťují…

Nemluvě pak třeba o ničení přírody, řek a ovzduší a to vše jen kvůli průmyslu, kyselé deště, moc smogu.
Dále proč je Čína rostoucí jsou technologie a jejich zdroje v Africe a plno jiného.
Nízké náklady (kvůli špatně živ. úrovni obyvatel) a vysoké zisky, které jsou především do státní kapsy (a ne k obyvatelům).

@Kepler Čína je totálně centrálně řízený kapitalismus.
A reformovali toho fakt hodně, hl. za těch posledních 40 let (kdy objevili ten kapitalismus – ten jejich ovšem, naprosto centralisovaný).

Další odpovědi
autacek

Myslím si, že se hospodářské oslabení Číny
koronavirem někomu nejmenovanému secsakramensky ho­dí.

A za korupci trest nejvyšší? Snad je to dostatečně odstrašující, měli bychom si tady z toho vzít příklad, protože náš systém je lobisty (a od toho je ke korupci jen velmi blízko) doslova prolezlý.

Kepler

Nemyslím si, že ekonomika Číny je centrálně řízena. proběhly mnohé reformy, díky nímž se hlavně v ekonomické oblasti země postupně přiblížila více Západu. Zřízeny byly například tzv. „Zvláštní ekonomické zóny“, kde bylo umožněno podnikání západním investorům. (podle wiki) Svou roli jistě sehrála i neuvěřitelně levná pracovní síla.

Jiří Bohumil

To DoTazatel.
Takže Tvůj názor je, že Čína má „kapitalistickou diktaturu“. Ale politicky se zase tvrdí, že má „diktaturu komunistickou“.
Podle mne (i podle teorií) kapitalismus je založen na soukromém vlastnictví výrobních prostředků. Takže v případě Číny je, podle Tebe, kapitalistou, který vlastní výrobní prostředky tedy stát.
A vzhledem k tomu, že v socialismu-komunismu je socialismus, posléze tedy jeho vyšší forma komunismus, založen na společném vlastnictví výrobních prostředků, tedy opět vlastněných vlastně pouze státem, tak mezi tím moc velký rozdíl asi není.
Jediný rozdíl může být pouze v tom, jak stát v obou případech, „zachází“ s výrobními prostředky a k čemu je využívá.
Stát centrálně řízený kapitalisticky, jej využívá zejména a skoro výhradně k tvorbě zisku za účelem dalšího rozvoje (investice, zvyšování ekonomiky). A kapitalisty si jde za tímto cíleně a bez kompromisů (možno říct „diktátorsky“). Demokracie, jako „rušivý element“, se nepřipouští. Což je zřejmě současný případ, kde takovýmto „kapitalistou“, je vlastně „komunistická“ strana Číny. Jakékoliv „odchýlení“ od tohoto cíle je důsledně kontrolováno, sankcionováno a trestáno.
Takže vlastně stát, je řízený jako soukromý (kapitalistův) podnik.
Nepřipomíná vám to něco?:-)))
Centrálně řízený stát socialisticky – komunisticky, by měla být, podle teorií, ale rovněž „diktatura“ socialistickou – komunistickou stranou, ovšem bez schopností a důrazu kapitalisty, takže, jak kontrola, tak i důsledky nesprávných rozhodnutí a pochybení, neřku-li krupce a tím i celkový ekonomický vývoj je podstatně horší. Což byl zřejmě problém socialistických systémů před rokem 1989.
No a pokud vezmeme současný ekonomický systém západoevropského (a nakonec i amerického) směru, vlastně „demokratický“ kapitalismus, kde může stát zasahovat do ekonomiky, aniž má opět někdo, z jeho politických představitelů, jakoukoliv odpovědnost za cokoliv, pak jde o něco mezi těmito výše uvedenými ekonomickými systémy. Otázkou pak zůstává, které kladné a které záporné vlivy v něm převládnou a jací politikové se do vlád a politiky a možností zasahování do ekonomiky státu dostanou. A vzhledem k tomu, že, v podstatě, žádnou odpovědnost, za niž by mohli být odsouzeni a potrestáni rovněž nemají, tak je to i velmi „úrodná“ půda pro nezodpovědná a neodborná rozhodnutí a potažmo i pro korupci. ☹
A teď „babo raď“ co je lepší.:-)

DoTazatel

@Kepler kapitalismus Západu je ovšem taky státem řízený…

A Čína je navíc kapitalistická diktatura, s tím že stát na rozdíl od Západu zasahuje úplně do všeho (na Západě jen do skoro všeho, jen se v USA stát např. do všeho plete, do řízení podniků, do kontroly ú.s. a prostě do regulace celého trhu. Ale i tak to není diktatura jako v Číně).
Podnikání v Číně skutečně je, stejně jako investice atd., což všechno je pro Čínu důležité, ale neznamená to, že by ekonomika činy nebyla centrálně řízena.

(navíc centrálně řízená ekonomika – trh – je téměř všude. Od toho jsou taky Centrální banky). V Číně je ale kromě ekonomiky centrálně řízené všechno, včetně politiky (=diktatura).

Kepler

To jo, ale není centrálně řízená ekonomika stylem pětiletek: musíte vytěžit tolik a tolik uhlí, vyrobit železo a cement. Není to žádné RVHP, které určovalo co a kolik se kde bude vyrábět. Prostě je tam kočkopes vzniklý ze spojení komunismu a kapitalistického způsobu produkce.

DoTazatel

No ale v Číně právěže mají pětiletky… Není to sice totéž jako v SSSR, a neříká se kolik čeho se má vyrobit, ale mají je – zakládají se hlavně na státních regulacích a rozdělení rozpočtů, – kapitálových investic atd..

Na to, aby byla ekonomika centrálně řízena nesejde na tom, jestli stát určuje kolik se má čeho vyrobit. Má to plno faktorů – hlavní je ta regulace a faktické ovládání trhu státem, rozhodování, co jak se smí, nesmí, co se musí, kam bude směřovat trh – určování a udávání toho, kam by měl jít, udávání přesných kvót, kolik, co kde, za kolik,.. zasahování do všech aspektů podnikání (že i když je tam kapitalismus a je povoleno podnikání – že i lidé/sourkomníci mohou mít nakládat s kapitálem – ale i tak o všem rozhoduje stát a ovládá i to podníkání jednotlivců).

Ametyst

🙂 To mi připomíná eurodirigismus, kdy Brusel například nařídí, že Britové nebudou lovit ryby z vlastních vod, ale budou se k nim dovážet ryby z Řecka a Itálie. Ekonomika EU ještě víc zpomalí pod Zeleným údělem, a nemusí ani přijít válka. Brusel nás zreguluje až k smrti. Socialismus jak z růže květ.

Pepa25

  • Britové samozřejmě budou lovit z vlastních vod a nikdo nemůže nikoho nutit něco dovážet
  • nejsou důvody, ekonomika EU zpomalila, viz již nekolik let trvající Energiewende a hospodářský vývoj v Německu
  • Brusel nás rozhodně nechce zregulovat k smrti
  • socialismus vypadá jinak (vy starší ho dobře pamatujeme)