BlackTrust

Jaký je úkol exekutorů? Jaké mají v ČR pravomoce?

Nejlepší odpověď
Schluker

Ukol je vymahat pravomocne rozhodnuti soudu – obvykle dluh, ale muze jit i o vystehovani, vymahani soudem ulozene povinnosti omluvy atp.

Pro odpoved na druhou cast doporucuji prostudovat Zákon č. 120/2001 Sb. (Ve zdroji)

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-120

Další odpovědi
Ametyst

Je to státem podporovaná kvetoucí živnost. Zákony jsou nastaveny tak, že dlužník se z dluhů nemá šanci dostat: systém člověka zničí. Stát na tom ještě parazituje tak, že dlužník platí daň z dluhu!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Zaznělo tu pár názorů a snad na každém vidím něco pravdy a něco nesmyslů.
Že si exekutoři často dělají co chtějí a víceméně proti tomu není obrany je (řekl bych) známý fakt. (mně se potvrdilo při koupi bytu, to co dělal exekutor prodávající nemohu nazvat jinak než sviňárna – nicméně samozřejmě mám info jen z jedné strany, ale o podobných zkušenostech už jsem párkrát slyšel i od jinud. Konkrétně: byt převeden do OV, o pár dní pozdějí plomba od exekutora, dluh uhrazen, plomba odstraněna, za pár dní plomba znova – prý si exekutor vzpomněl, že nebyli uhrazené náklady na exekuci)
Že normální by mělo být ctít své závazky a dluhy splácet, to je snad také jasné.
Nesplácení dluhu a trestný čin – myslím, že je to trestné v případě podvodů. Ale ve spoustě případů je nemožnost splácet dluhy důsledkem nepříznivého osudu. Co třeba koupě bytu pro rodinu, samozřejmě na dluh, bez hypotéky to málokdo dá a pak onemocnění či úmrtí živitele?
Zrovna tak věřitelům bych nechal zaplatit veškeré výlohy pokud se nejdřív nepokusili rozumným způsobem kontaktovat dlužníka.

hapiky

Kepler: Exekutoři a věřitelé si pletou exekuce s rabováním. Když dlužník dluží směšnou částku, není možné na něj přece posílat exekuci. To není exekuce, ale rabování. Otázkou je, proč to lidé stále trpí, když politikům je to jedno.
Exekutoři by měli být státní zaměstnanci, aby nemohli rabovat.

Hlada

Ametyst: Ze své praxe vidím nastavení zákonů jinak. Když exekutor nic nevymůže, stát ho nepodpoří. Kdejaký zloděj a podvodník může legálně pomocí institutu oddlužení okrást věřitele a těm nepomohou ani exekutoři. Z dluhu se žádná daň neplatí. Troufám si tvrdit, že stát je odpovědný za finanční negramotnost obyvatel a tvorbu dlužníků omezením výuky matematiky a neomezenou reklamu nákupu zboží na dluh včetně reklamy lichvářských společností. Nesplácení dluhu by mělo být trestným činem.

Schluker

@Ametyst: zakony nejsou sice idealni (ostatne asi zadny neni idealni), ale nejaka forma vymahani rozsudku je potrebna ne? Zakon umoznuje i oddluzeni (insolvenci). Kdo chce a ma snahu, ma obvykle sanci se z dluhu dostat. Normalni je svoje zavazky plnit.

Kepler

Máš pravdu, ale praxe exekutorů je dost prasečí. Však jim už taky trochu šlápli na krk. Já jsem např. musel zaplatit 15 000,– za to, že jsem dlužil pár stovek na pojistném, o čemž jsem neměl ani páru. Zablokovali mi účet a žij si jak chceš, to vše těsně před vánocemi a já byl úplně bez peněz. Jsou to svině! Mašíkům se omlouvám…