Syd

Jaký je rozdíl mezi značkami P1 – Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací a P2 – Hlavní pozemní komunikace?

Kromě toho, že P1 se užívá mimo obec a je při letmém pohledu nebezpečně podobná značce A3 – Křižovatka?

Odpovědi
elkon

Stačí se podívat na obrázky. Dopravní značka P1 upozorňuje řidiče na křižovatku s vedlejší pozemní komunikací mimo obec a označuje hlavní pozemní komunikaci. Dopravní značka P2 označuje hlavní pozemní komunikaci.
Ani žádná podobnost mezi nimi není. Každý, kdo vlastní ŘP dobře ví (měl by vědět) jak se podle nich chovat.

Lukas Kroupa

V ČR pouze ten, že první se užívá v obci a ta druhá mimo obec.
V zahraničí je ale rozdíl ZÁSADNÍ
Hlavní silnice znamená přednost na VŠECH křižovatkách (i když není opakována např. křižovatky po jednosměrce, slepá ulice – předpokládá se, že jste se tam musel nějak dostat). Mimo obec se zpravidla umisťuje za křižovatkou (pro ty, kteří na ní vjíždí)..Hlavní silnice má tedy liniovou platnost a je ukončena až značkou konec hlavní silnice připadně – dej přednost v jízdě (či STOPkou).
Toto platilo i kdysi v Československu. (Odpovídá to Vídeňské úmluvě o silničním provozu z roku 1968). Samostatná ČR však tuto úmluvu po r. 1993 neratifikovala a zavedla, že hlavní platí jen pro nejbližší křižovatku. Zahraniční systém má ale výhodu v tom, že Vás nemůže překvapit přednost zprava na hlavní resp. nemusíte přemýšlet, zda to křížení před Vámi je účelová komunikace či výjezd ze dvora (neplatí přednost zprava (neboť se nejedná o křižovatku) se jedna o křižovatku pravidlem pravé ruky (ne, červené patníky v Evropě opravdu nikdo nezná)

Ta druhá značka na kterou se ptáte- „Raketa“ v červeném trojúhelníku Vám v zahraničí říká ,že máte přednost ale pouze v nejbližší křižovatce. (Je to super např. v německých městech, kde sjedete z "hlavní " a protože to tam neznáte, tak jedete opatrně a najednou tahle značka a já vím: OK mam tady přednost! Ale bacha nejsem na hlavní, na další křižovatce to může být jinak, zažil jsem i další križovatku bez značek (raketa se samozřejmě může opakovat, ale většinou následuje značka Dej přednost v jízdě)
Doporučuji Google Street View a projet si virtuálně pár měst. Níže odkaz davam odkaz na slovenské dopr. značky. (Slovensko to sjednotilo s Evropou v roce 2021 a stále probíhá výměna značek). Ono obecně v zahraničí neznají ty naše blbosti typu rychlost na dálnici v obci apod.

Zdroj: https://soferuj­.sk/informaci­e/dopravne-znacky#informacne-znacky

Syd

Pochopitelně vidim že P01 je kříž či letadlo a A03 je svislý křížek, myslela jsem když člověk tu značku vidí jen periferně nebo jen na zlomek sekundy nebo z dálky, nebo už jen v paměti vzpomíná na obraz v okamžiku, kdy už dojedu ke křižovatce, jestli to byl kříž svislý nebo šikmý, neni aspoň mě mnohdy jasný.

Dochy

Elkon: Jak se podle nich chovat to je jasné. Na to se nikdo neptal. A teď zkus odpovědět jaký je v nich rozdíl 😉 (a nemyslím že by Sidovi šlo o grafické rozdíly)

Sid: Promiň, ale mezi P01 a A03 je dost značný rozdíl 😉 stejný mají jen ten základ „bacha“ značek.