Rokio

Jaký je rozdíl mezi rubrikou krimi a černou kronikou?

Podle mě se nejedná o čisté synonymum. V rubrice krimi jsou jenom protiprávní jednání, zatímco v černé kronice jsem viděl i zprávy o sebevrazích, útěky z blázince a různé katastrofy, které nemají z krimi nic společného.

Dle mého názoru černá kronika je nadřazená krimi zprávám.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba rozlišit rubriku Černá kroniku a žánr černá kronika.

Máte-li zájem dovědět se víc, projděte odkaz
https://is.mu­ni.cz/th/z29s4­/Petivlasova_BP­.pdf

“Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií a žurnalistiky
Černá kronika: specifika žánru krátká zpráva pro regionální noviny Jihlavský deník
Bakalářská práce
Zuzana Pětivlasová
Brno 2009

"1. Černá kronika jako rubrika

● Černou kroniku nazýváme takovou část novin, do které se pravidelně a pod společným záhlavím umisťují žurnalistické texty „…o kriminálních deliktech, dopravních nehodách a jiných neštěstích…“.

2. Černá kronika jako žánr
● Žánr černá kronika můžeme jednoduše charakterizovat
jako druh zprávy, jejímž obsahem je kriminální případ všeho druhu.

● Hlavními zdroji černých kronik jsou především zprávy od policie a hasičů (tzv. svodky), dále pak servis zpravodajských agentur (např. ČTK). Málokdy se zdrojem stane vlastní účast nebo pozorování autora.

● Z těchto zdrojů autoři informace přejímají do novin buď takové, jaké jsou, nebo je nějakým způsobem upravují.

●Zprávy jsou do černé kroniky vybírány podle kritéria závažnosti (popřípadě i nezávažnosti) dané události, nebo podle toho, zda je určitá událost paradoxní (nebo se jako paradoxní dá vylíčit), či zda v sobě tato zpráva má nějaký zajímavý jazykový aspekt. Do těchto kritérií ale promlouvá i angažovanost novináře, který určité zprávy upřednostňuje před ostatními – považuje je za zajímavější, důležitější apod. "

Poznal jste, jaký je rozdíl mezi Černou kronikou = název rubriky, do níž se zapisují „černé události“. Mohou v ní být i krimi zprávy.

Nebo se krimi zprávy a různé prohřešky mohou uvádět zvlášť bez nadpisu Černá kronika,. ale obsah svědčí o !„erné“ zprávě.

Rozdíl je v tom, kam se zprávy umístí.

Další odpovědi
Dochy

Já bych řekl, že jsou to různé žánry, které se částečně překrývají.