Kelt

Jaký je rozdíl mezi příslovím, citátem, metaforou a aforizmem?

Znáte nějaké příklady? Bez práce nejsou koláče – přísloví. Citát Kostky jsou vrženy, Metafora – Hlavou zeď neprorazíš. a aforizmus si nevzpomenu. Ale možná že zde mám další chybu. Nezlobil bych se kvůli příkladům a vysvětlení. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Přísloví je lidová moudrost – mravní poučení v ustálené větné podobě.

I mistr tesař se někdy utne, Kdo pozdě chodí,… Darovanému koni atd. …

Citát je doslovně zachycený cizí výrok Patří do uvozovek.

Třeba slova A. Babiše. " Po pobytu ve sněmovně a 14 dnech jako ministr jsem o sobě začal pochybovat. Tak jsem si o víkendu radši dal po netu IQ test za 99 Kč a uklidnil se. Chyba je jinde.“
https://citaty­.net/citaty/265254-andrej-babis-po-pobytu-ve-snemovne-a-14-dnech-jako-ministr-jsem/

Metafora je je tzv. stylistická figura,. obrazné vyjádření, které vzniká na základě vnější podobnosti,. tedy přenesením významu. – čelo – x čelo průvodu , zub v puse x zub pily. Užívá se hodně v literatuře, vznikají tak básnické obrazy.

Na metafoře jsou založená i různá přirovnání Jeho vystoupení bylo třešničkou na dortu. tu. Stromy šeptají, srdce mu zkamenělo, malý zpěváček = ptáček

Aforismus – je stručný vtipný výrok, ironie, nadsázka.

Aforista Jan Sobotka definuje aforismus takto: „Aforismus je úvaha v instantní podobě.“

„Přednost aforismu spočívá v jeho krátkosti , takže čtenáře nerozpláče, byť je k pláči“.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA91&lpg=PA91&dq=a­forismus+je+my%C5­%A1lenky+v+in­stantn%C3%AD+po­dob%C4%9B%C5%A1&sou­rce=bl&ots=IV­d1TGCe84&sig=AC­fU3U2mHhtgyTgTD0E-8_LTeuLtJRFLHA&hl=c­s&sa=X&ved=2a­hUKEwiE7dDM_e­viAhUKwMQBHcXrCcYQ­6AEwAXoECAgQAQ#v=o­nepage&q=aforis­mus%20je%20my%C5%A1len­ky%20v%20instan­tn%C3%AD%20po­dob%C4%9B%C5%A1&f=fal­se

Na aforismy autora Jana Sobotky se může podívat do mé otázky.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-smysl-citatu-reflexi-minulosti-citaty-pouci-o-cemkoliv-vedou-casto-k-poznani-ze-je-dobre-brat-veci-s-nadhledem