Avatar uživatele
Pokročilý

Jaký je rozdíl mezi potenciální a potencionální?

Vždycky jsem si myslela, že je to to samé, ale včera jsem zaslechla opak.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Potenciální = možný, uskutečnitelný, eventuální, založený na potenciálu (= souhrn schopností, celková možnost něco udělat).

Potencionální je synonym ke slovu potenciální, i když je nesprávně utvořené.

Je méně časté, obvykle se pokládá za hovorové. Není uvedeno ani ve Slovníku spisovné češtiny.

Slovník ABZ a Nauka o tvoření slov.

Podle nového slovníku ASJC
------

potenciální, řidč. potencionální příd.
1. možný, eventuální, uskutečnitelný, založený na potenciálu 1: p. řešení, příčiny; ekon. p. produkt množství produkce, kt. by bylo možné vyrobit při plné zaměstnanosti a plném využití výr. kapacit

2. k potenciál 2, potenciálový: fyz. p. energie související se
vzájemnou polohou těles soustavy; p. rozdíl mezi potenciály dvou míst; p. spád úbytek potenciálu mezi dvěma místy;

http://prirucka.ujc.cas.cz/…
..
Protože se neustále dotazy na tato slova objevují, volala jsem dne 12. 7. 2017 do UJCAV v Praze.

Pracovnice mně řekla, že tvar potencionální je řidší, domnívá se, stejně jako já, že někdo vyslovil a ostatní převzali. Záleží na každém uživateli, který výraz si vybere.

O původu slova potencionální se nic neuvádí, jen to, co si myslím, že analogiií k jinému slovu, vznikl chybný tvar - např. nacionální, tedy potencionální - nikdo neřešil základ slova. Chybně vznikl např. i existencionalismus místo existencialismus.

Potencionalismus, potencionalita je slovo staré, jak se to vezme, objevilo se poprvé v tisku v roce 1948 - vyhledala mně kolegyně v kartách Příručního slovníku jazyka českého, na nějž mně pracovnice odkázala.

Klement Gotttwald, 1948 - Se Sovětským svazem ... "Díky tomu, je dnes stav takový, že na straně protihitlerovské koalice, je nejen potencionální převaha sil, ale i mobilní.".

Dále pak v Mladé frontě, Literárních novinách, Světu práce atd. Uvádí výraz marxistický představitel estetiky B. Václavek - levicově orientovaný.

Mám Český slovník z r. 1955, v něm je jen výraz potencální. Delší výraz se objevuje znova v 21. století, jak je uvedené v Korpusu českého jazyka.

Takže z toho plyne, jak je to i u starých přísloví, neologismnů - někdo vysloví, další převezme a slovo, v tomto případě chybně utvořené, se šíří dál.

V 50. letech se cizí slova v češtině zřejmě tolik nepoužívala, často se tvořily chybné tvary .... kdo byl ten Adam?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Obě slova jsou úplně stejné (významově).

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz .cz/web.php/slovo/potencionaln i

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Irisa

Na slovo potencionální mám alergii. Je to nesprávný tvar!

Avatar uživatele
Registrovaný

K-Lara

Tomu se říká „zvůle lidu“. Radím všem: Nepoužívejte ho a neprzněte jazyk. Slovo „potentia“ je rodu ženského a první deklinace. Latinská slova se přejímají _od kmene_. Máme tedy „Cicero“, „bez Cicerona“, protože jméno slavného řečníka patří do třetí deklinace a má kmen „Ciceron-“, nebo „kondicionér“ jako kosmetický prostředek, protože ačkoliv nominativ je „conditio“, kmen je „condition-“ podle genitivu „conditionis“. „Potentia“ ale nepatří do třetí deklinace, kde k takovýmhle pro Čecha neobvyklým jevům dochází (lex je zákon, ovšem legis => legislativa), v první deklinaci je to potentia => potenciální, stejně jako femina => feministka. Nebo snad znáte nějakou „feminionistku“?

Avatar uživatele
Pokročilý

Bobek 2

Řekl bych, že slovo "potentia" má svou povahou k třetí deklinaci přece jen o stupínek blíž než slovo "femina". Funkčně může nelatiníkovi připomínat spíš slovo typu "ratio" s odvozeninou "racionální". Je to také femininum, tvaroslovně a funkčně celkem podobné, takže si lze představit, že by mohlo existovat slovo "potentio".

Když už jsme u té feminy, tak co se týče odvozování z krátkého či dlouhého kmene (což je u přejímek z řečtiny podobné jako u přejímek z latiny), snažil jsem se najít nějakou logiku v tom, kdy se používá "gyneko-" a kdy "gyno-", dá se ovšem najít i "gyne-". Je třeba gyneko-logie, ale gyno-geneze. U méně frekventovaných výrazů se někdy střídají všechny varianty (gynekofilie, gynofilie, gynefilie).

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4477
Zlatý Kepler 2253
Zlatý Drap 1854
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 1000
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.