štamgast

Jaký je rozdíl mezi parovodem a horkovodem?

Nejlepší odpověď
Mike78

Horká vodní pára – parovod

Teplá voda – horkovod

Dálkový teplovod je technologické zařízení, které slouží k dopravě tepla využívaného k vytápění obytných a veřejných budov nebo celých měst. Teplo je vedeno v potrubí, které je opatřeno izolační vrstvou, aby nedocházelo k jeho úniku. K těmto účelům je nejčastěji využíváno odpadní teplo, jako teplonosné médium se obvykle používá teplá voda (horkovod) respektive horká vodní pára, v takovémto případě pak lze teplovod označit i slovem parovod.

Potrubí parovodu je opatřeno stříškou proti usazování sněhu. Na pravidelných úsecích jsou do potrubí vloženy kompenzátory (dilatační smyčky nebo vlnovce atp.), které umožňují tepelnou dilataci, tj. změnu délky potrubí vlivem tepla.

Další odpovědi
Kepler

Parovodem proudí přehřátá vodní pára pod tlakem, není ale vhodná na delší vzdálenosti (vysoké ztráty tepla kondenzací páry a ztráty tlaku). V horkovodu je horká voda pod tlakem čerpadla, rovněž dochází ke ztrátám tlaku podle zákonů hydrodynamiky, ale je to snadno řešitelné.

aliendrone

Teplovody jsou rozvodné sítě určené k přenosu tepla na delší vzdálenosti. Dle typu použitého média se dělí na:

  1. horkovody, kde teplonosným médiem jsou kapaliny (obvykle horká voda)
  2. parovody, kde teplonosným médiem je plyn (nejčastěji přehřátá vodní pára pod tlakem)