led

Jaký je rozdíl mezi oštěpem a kopím?

Všimla jsem si, že občas spisovatelé (nebo překladatelé), dokonce i filmaři zaměňují tyto zbraně.
Podle mě zjednodušeně je oštěp házecí zbraň se zaostřenou špicí a kopí je zbraň čistě na bodání nepřítele, zvěře.
Máte jiné vysvětlení?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
marci1

Kopí je chladná bodná zbraň používaná k lovu i boji. Celé kopí bylo dlouhé 2,5–3 m a jeho průměr obvykle nepřesahoval 5 cm. Celé kopí zahrnovalo části jako např. železný hrot, který byl tenký a ostrý, středové žebro a tulej.
Jedná se o jeden z nejstarších druhů zbraně, člověk ji užívá už několik tisíc let. Ve starověku a raném středověku se tato zbraň užívala v boji muže proti muži a ji používali tak, že kopí drželi ve vztyčené ruce a bodali pohybem paže vpřed směrem dolů.
Oštěp svou konstrukcí připomínal kopí, byl však menší a lehčí. Také i jeho funkce byla jiná, sloužil spíše k vrhání a bodání. Železný hrot byl sice protáhlý, ale menší než u kopí. Délka oštěpu měřila okolo 150 cm. Dnes je známý pro sportovní účely. 🙂

Zdroj: https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/ostep-x-kopi

Další odpovědi
Kepler

Souhlasím. Oštěp je házecí zbraň použitelná na malou dálku, kopí bojovník drží vždy v ruce.

annas

Podívejte se, jak obě pojmenování vznikla. Ale podle použití máte pravdu – viz na konci.

1. "oštěp, oštěpař. Stč. oščep, oščiep .. Viz :o a štípat, vlastně ‘osekaný kus dřeva’
Ve slovanštině přistoupilo o, snad z mylného ruského skepať, č. štěpit.

Synonymum pro kopí – význam je viditelný v řeckém kořenu ve významu tluču, biji, roztínám, rubám, bodám, sekám . V němčině pak jako nástavec nástrojů nebo zbraní.

2. kopí, kopinatý, kopiník. Všesl. – p. kopia, Psl.*kopьje je odvozeno od *kopati původně to byl asi ‘ostrý (pracovní) nástroj’, pak ‘bodná zbraň’. Podobné útvary jsou v litevštině, řečtině atd. ve významu sekera, zahnutá dýka,, šavle.

Původ souvisí se slovesem kopat – 1. význam, 2. význam jako zbraň má souvislost se slovem oštěp,.

3. Významy se na konec ustálily takto!

Kopí = zbraň, „bodavá“ s krátkým širokým bodákem.
Oštěp = krátké kopí, zvl. to, kterým se házelo."

Václav Machek: Etymologický slovník a Staročeský slovník

aliendrone

Je ro přesně tak, jak se domníváte Vaše Excelence. Na babuchen dobrý! ;) :)

Oštěp je primárně vrhací zbraň (jakkoliv se dá použít i jako bodná). Jedním z nejsofistiko­vanějších bojových oštěpů bylo římské PILUM, jehož používání ustalo v důsledku úpadku říše (bylo konstrukčně mnohem náročnější, než germánská spicula), ovšem jeho efektivita v rukou legionářů na bojišti byla pro nepřátele doslova zdrcující. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pilum

Oproti tomu kopí neslouží k vrhu, nýbrž čistě jako bodná zbraň. (bývá proto delší a těžší) Marci1sice uvádí délku kopí do 3,, nicméně běžná byla i delší a to již od starověku – pověstné falangové kopí makednoských vojáků sarissa https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sar%C3%ADsa (sarísa) mělo na délku i více jak 6m, což makedonským falangistům umožňovalo zasáhnout protivníka dříve, než se dostal na dosah vlastní zbraně (běžná kopí řeckých hoplítů nepřesahovala 3,5m) a v důsledku délky sarissy se čelo makedonské falangy doslova ježilo jejich hroty, protože před falangou byly hroty sariss pěti řad falangistů. Útok makedonské falangy se prakticky nedal zadržet a dokazují to jak bitvy Fillipa II: Makedonského, který rozdrtil řecké státy, tak především jeho syna Alexandra Velikého (pokořitele perské říše).

Nadvládu falangy se sarissami na bojišti ukončili až Římané, kdy jednak taktickým členěním vojska (legie = 10 kohort, každá po 3 manipulech; manipul se členil na 2 centurie po 100mužích, jakkoliv se tyto počty v průběhu doby vyvíjely/měnily), což umožňilo operativní taktické velení/řízení, kterému neohrabaná falanga nemohla čelit (nedokázala dělat na bojišti komplikované taktické manévry, v podstatě byla „namířena jedním směrem“ a změnit směr jejího pohybu/útoku bylo v boji velice obtížné).

Druhak kombinace římských zbraní. Legionáři ponejprv odhodili pilum, čímž rozrušili kompaktnost falangy a následně došlo na boji zblízka, kdy krátký římský meč (gladius) byl v boji tělo na tělo nesrovnatelně efektivnější, než 6 či více metrů dlouhá sarissa (jakkoliv falangisté byli také ozbrojeni meči, nicméně jejich výcvik zpravidla nebyl zaměřen na boj s mečem, ve kterém římští legionáři vynikali).

Dlouhé kopí se po svém dočasném úpadku způsobeném římskou taktikou vrátilo znovu na výsluní ve středověku, kdy kopiníci (přesněji pikenýři) s 5–6m dlouhými píkami (píka je druh kopí, které je na opačném konci uzpůsobeno k zabodnutí/zapření do země) dokázali odolat i útoku do té doby „nezastavitelné“ rytířské těžké jízdy.

Dlouhá kopí (píky) spolu s kušemi/dlouhým lukem (a později mušketami) definitivně ukončila nadvládu elitního, těžce obrněného rytířského (šlechtického) jezdectva na bojišti a výrazně změnila charakter války (výcvik a vydržování rytířského těžkého jezdce [+válečného koně!] byl dlouhý a finančně náročný, jejich počty byly tudíž omezené), oproti výcviku a vyzbrojení vojáka s píkou.

Z (google) překladatelů a nedejbože z filmařů si nedělejte hlavu. Běžně ve filmu vidíte ninjy vyzbrojené katanami, jakkoliv obvykle používali ninja-tó. (což je značně zkrácená katana, takový mezistupeň mezi katanou a wakizaši). Ale co naplat, dlouhá katana se ve filmu vyjímá podstatně LÉPE. O překladatelích nemluvě – třeba „tankový stíhač“ (panzerjäger) dokáží přeložit tak, že nechápete, jak vůbec na to přišli. Tuhle jsem četl překlad „samohybná HOUFNICE“!

A jak to přijde, že si svoji překrásnou hlavičku zatěžujete takovými „přízemnostmi“? Jsem se domníval, že Vaší doménou jsou spíš „ženské zbraně“ a nikoliv klučičí hračičky. To by zase zajímalo mě. ;) :D :D

zjentek

Ve filmu Constantine (Keanu Reeves) jsem poprvé spatřil kopí osudu. Oproti běžnému kopí bylo kopí osudu kratší, sofistikovanější zbraňí, která ve špatných rukou je schopna strašných věci. (;
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kop%C3%AD_o­sudu

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

aliendrone, až som sa spotila, kým som to prečítala a svojim tretím okom, vnútorným zrakom, videla v pozadí textu. Teraz to ešte preložiť do reči dávnych časov, keď starý kmeť rozpráva svojej pravnučke tajomstvá pradávnych vekov.

aliendrone

led>>> Velice se omlouvám Vaše Excelence, ale překladem do Vaší řeči nemohu posloužit. Jediné, co si z ní pamatuji je:

Aš nazg durbatulûk, aš nazg gimbatul,
aš nazg thrakatulûk, agh burzum-iši krimpatul.

;) :D :D ;)

led

Jeden prsteň vládne všetkým…
Tolkien sa hnevá! Toľko chýb v krátkej veštbe z Pána prsteňov.
„Popol nazg durbatulûk, popol nazg gimbatul,
popol nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.“

aliendrone

led>>> Ó vločko sněhová jež duhu na světle vytváří, KOHO se snažíte zmást? já jsem ALIENDRONE! https://youtu­.be/1MZrWrSf6VM?t=24

Každopádně jsem jazyk TREFIL, to je podstatné. Vaše zastírací pokusy vyhnout se odpovědi na moji otázku (na konci odpovědi) na tom nemohou NIC změnit! ;) :D :D

led

aliendrone, len R.O.B.O.T a vesmírny príšelec sa snaží odhaliť tajomstvá, ktoré nie sú preňho. https://i1.sndcdn­.com/artworks-000109234453-30z531-t500x500.jpg

aliendrone

led>>> https://img.my­loview.cz/foto­tapety/kresle­ny-plac-ptak-400-110395698.jpg ;) :D :D

aliendrone

zjentek>>> Ten film se mi líbil, jakkoliv to kopí vypadal STRAŠNĚ neprakticky, takže palec! ;)

zjentek

No vypadalo identicky jak to ve Wikipedii a to jim už prasklo a museli ho zdrátovat, tak žeby proto? (;

led

quentos, ďakujem za opravu. Musím si zopakovať češtinu 🙂