Hanuljak

Jaký je rozdíl mezi odpovědností a zodpovědností?

Děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Osobně si myslím, že tam jistý posun ve významu je. Ve většině případů půjde o synonyma, ale v jiných… je zkrátka jasné co použít…
Petr je zodpovědný – povahový rys – rozhodně nepoužiju „odpovědný“, nějak mi tam nesedí a nutí mně ptát se „za co je odpovědný?“

Další odpovědi
Emefej

Za výsledky týmu je odpovědný jeho vedoucí. Jsem zodpovědný, proto jsem byl jmenován vedoucím.

annas

Quentos má pravdu, jde o synonyma, která mají stejný či podobný význam. Záleží na jejich použití. Je možné ověřit i v dalších zdrojích

Zodpovědný

  1. odpovědný
  2. uvážlivý, rozvážný, odpovědný (jednání) ≠ lehkovážný, lehkomyslný

3.závažný, významný, důležitý, odpovědný (funkce) ≠ bezvýznamný

http://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/zodpov%C4%9Bdn%­C3%BD

Odpovědný

  1. zodpovědný
  2. rozvážný, uvážlivý ≠ nezodpovědný (člověk)
  3. důležitý (úkol), závažný, zodpovědný (funkce) ≠ bezvýznamný

http://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/odpov%C4%9Bdn%­C3%BD

Mc Merkurion

… když za něco „odpovídáš“ jsem odpovědný, když jsi „zodpovědný“, jsi poctivý, pečlivý, atd …

quentos: „Synonyma též slova souznačná, jsou slova nebo slovní spojení se vzájemně stejným nebo podobným významem, která lze za určitých okolností zaměňovat.“ >>> pro mne je důležité,to „…podobným …“ a „… za určitých …“ je rozdíl,jestli je někdo „odpovědný“ anebo „zodpovědný“ … Dochy a Emefej to vystihli podle mne přesně,to je hlavní rozdíl,přestože jsou to synonyma,tak je tam malinký rozdíl …

quentos

Mc Merkurion: a co když za něco „zodpovídáš“? (Což se mimochodem říká daleko častěji.)

Jsou to synonyma… http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=zodpov

Zdroj: http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=zodpov

STRUCTOR

z – jinak žádný

talka

Dochy a Emefej – SOUHLAS!!!

annas

Ad talka,

že jde o synonyma je jasné, že slova jsou si významově podobná. Jejich užití záleží na kontextu, jak je uvedené i v příkladech.