Jako Vůbec

Jaký je rozdíl mezi koloniálem, samoobsluhou a večerkou?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… koloniál byl původně obchod se zbožím z kolonií, později obchod se zbožím smíšeným …
… sámoška je obchod, kde si zákazník sám vybírá zboží >>> sám se obsluhuje …

… večerka již podle názvu napovídá, že má protaženou otevíračku dlouho do večera, až noci …

… nechci prudit, ale určitě se neliší dobou užívání, a nejen používáním v čase, či otevírací dobou, večerka funguje dost i v dnešní době (především vlastněné vietnamci) a může bejt zároveň sámoškou, a koloniál je například jeden z největších eshopů na trhu a hodně malej obchůdků se tak, vzhledem k tradici opět pojmenovalo …

Další odpovědi
annas

Významy se liší dobou užívání.

1. Koloniál = obchod s koloniálním zbožím – zastaralý název pro obchod, v němž se později prodávaly různé druhy zboží, také se nazýval hokynářství. V době „socialistické“ éry byly obchody přejmenované na smíšené zboží, ale název přetrvával.

Tento název byl považovaný za kapitalistický přežitek.

2. Později se obchody, nejen se smíšeným zbožím, změnily na samoobslužný prodej = obsluhovat sebe sama, obsluhovat se sám. Tento typ je zachovaný i v super- či hypermarketech.

3. Večerka je typ prodejen, které mají otevřené do pozdních hodin. Dnes už celkem ztrácejí smysl, u nás dvě prodejny zanikly, protože i markety zavírají ve 20 či 21 hodin. Ve velkých městech možná později.,

Původ slova koloniál – „Z lat.colōnia ‘osada’od colōnus‘ rolník, colere ‘obdělávat ,pěstovat, obývat’.“ Píše J. Rejzek.

Takže koloniál – název podle toho, kde zboží vypěstovali, zpracovali místní obyvatelé. a v koloniálu se jen prodávalo.

Plůvodní koloniály byly zásobeny i zbožím z dovozu, z kolonií – káva, čaj, kakao, likéry . atd. Později všechno zboží. Název samozřejmě přetrával především na vesnici i v 60. letech.