Avatar uživatele
Frogman

Jaký je rozdíl mezi „národností“, „státním příslušenstvím“ a „státním občanstvím“?

Chápu to správně, že:
národnost – tam, kde jsem se narodil
státní příslušnost – tam, kde jsem se narodil
státní občanství – tam, kde mám (+ jsem nabyl) občanství?

Když jsem narozen v Česku a získám státní občanství v Nevadě v Americe, budu tedy vyplňovat:
národnost: česká
státní příslušnost: Česká republika
státní občanství: Česká republika, Nevada?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, Mimozemšťan, Kepler před 2965 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Národnost je příslušnost osoby k určitému národu, přičemž národ se chápe jako společenství, na jehož utváření mají největší vliv společné dějiny, společná kultura a společné území a jehož členové mají také povědomí sounáležitosti s tímto společenstvím. Někdy se národnost určuje podle státu nebo oblasti, kde se člověk narodil nebo prožil dětství, podle původu předků, zejména matky, nebo podle kultury, kterou si člověk osvojil a se kterou se ztotožňuje. Národnost člověka se může změnit v průběhu života, zejména když žije v jiném národnostním prostředí, než ve kterém vyrůstal.
Podle definice použité při sčítání lidu 2011 se národností rozumí příslušnost k národu, národnostní nebo etnické menšině. Dále podle této definice není pro určení národnosti v Česku rozhodující mateřská řeč ani řeč, kterou člověk používá nebo lépe ovládá, ale jeho vlastní rozhodnutí. Je možné se hlásit k jedné i více národnostem nebo také k žádné.

Občanství je časově relativně trvalý, místně neomezený právní svazek (nebo vztah či status) fyzické osoby a daného státu. Státní občanství je jedním z hlavních znaků moderního státu. Tento právní svazek mezi občanem a státem je zpravidla proti vůli fyzické osoby nezrušitelný a na jeho základě vznikají jeho subjektům vzájemná práva a povinnosti (závazky). Mezi ně patří zejména právo občana na ochranu ze strany státu a povinnosti občana jako věrnost státu, závazek k jeho obraně, výkon určitých funkcí a dodržování právních předpisů státu i mimo jeho území.

Pojem občanství bývá někdy ztotožňován s pojmem státní příslušnost, ale ten je obsahově širší, neboť do sebe zahrnuje i právnické osoby příslušné k danému státu.

Zdroj: wiki

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mimozemšťan

Ty můžeš mít národnost německou nebo maďarskou (sintskou, slovenskou), a státní příslušnost českou.
To ses asi zase moc učil anglicky žejo?Tam mají jen nationality.
V Německu: Volkszugehörigkeit – neboli národnost, je etnická příslušnost,
a Staatsangehörigkeit je státní příslušnost.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek