Frogman

Jaký je rozdíl mezi „národností“, „státním příslušenstvím“ a „státním občanstvím“?

Chápu to správně, že:
národnost – tam, kde jsem se narodil
státní příslušnost – tam, kde jsem se narodil
státní občanství – tam, kde mám (+ jsem nabyl) občanství?

Když jsem narozen v Česku a získám státní občanství v Nevadě v Americe, budu tedy vyplňovat:
národnost: česká
státní příslušnost: Česká republika
státní občanství: Česká republika, Nevada?

Nejlepší odpověď
Kepler

Národnost je příslušnost osoby k určitému národu, přičemž národ se chápe jako společenství, na jehož utváření mají největší vliv společné dějiny, společná kultura a společné území a jehož členové mají také povědomí sounáležitosti s tímto společenstvím. Někdy se národnost určuje podle státu nebo oblasti, kde se člověk narodil nebo prožil dětství, podle původu předků, zejména matky, nebo podle kultury, kterou si člověk osvojil a se kterou se ztotožňuje. Národnost člověka se může změnit v průběhu života, zejména když žije v jiném národnostním prostředí, než ve kterém vyrůstal.
Podle definice použité při sčítání lidu 2011 se národností rozumí příslušnost k národu, národnostní nebo etnické menšině. Dále podle této definice není pro určení národnosti v Česku rozhodující mateřská řeč ani řeč, kterou člověk používá nebo lépe ovládá, ale jeho vlastní rozhodnutí. Je možné se hlásit k jedné i více národnostem nebo také k žádné.

Občanství je časově relativně trvalý, místně neomezený právní svazek (nebo vztah či status) fyzické osoby a daného státu. Státní občanství je jedním z hlavních znaků moderního státu. Tento právní svazek mezi občanem a státem je zpravidla proti vůli fyzické osoby nezrušitelný a na jeho základě vznikají jeho subjektům vzájemná práva a povinnosti (závazky). Mezi ně patří zejména právo občana na ochranu ze strany státu a povinnosti občana jako věrnost státu, závazek k jeho obraně, výkon určitých funkcí a dodržování právních předpisů státu i mimo jeho území.

Pojem občanství bývá někdy ztotožňován s pojmem státní příslušnost, ale ten je obsahově širší, neboť do sebe zahrnuje i právnické osoby příslušné k danému státu.

Zdroj: wiki

Další odpovědi
Mimozemšťan

Ty můžeš mít národnost německou nebo maďarskou (sintskou, slovenskou), a státní příslušnost českou.
To ses asi zase moc učil anglicky žejo?Tam mají jen nationality.
V Německu: Volkszugehörigkeit – neboli národnost, je etnická příslušnost,
a Staatsangehörigkeit je státní příslušnost.