Rokio

Jaký je rozdíl mezi drobným investorem a drobným spekulantem?

Jak byste rozlišili tyto dva lidi? Čím se liší a kdo je lepší, případně horší?

Odpovědi
Edison

Spekulant maximalizuje zisk rychlými transakcemi be dlouhodobégo zájmu o obor. To vyžaduje spousty znalostí, rychlou orientaci na mnoha trzích a spoust času. Spekulant jede po špičkách cen. Nelaciněji nakoupit, při dosažení maxima prodat, nakoupit další předmět na dně. A tak pořád dokolečka. Proto jsou potřebné ty rychlé informace a orientace v nich, k tomu intuice, odhad následujícího vývoje v krátkém čase a to celým spektrem trhu.
Investor se vírou v předmět investice snaží o jeho rozvoj a tím maximalizovat zisk v dlouhodobém horizontu a to bez dalších velkých zásahů. Investor počítá s výkyvy, nepočítá automaticky s tím, že by předmět investice prodával, spíše počítá v uložení investic do předmětu investice a jeho zhodnocování.
Nelze říct, co je lepší, nebo horší. Jsou to prostě jiné strategie. Faktem ale je, že investice mají větší přínos pro samotní předmět incestice, oproti spekulacím.

Bobek 2

Drobný investor nemusí být spekulantem, ale může investovat relativně „na jistotu“. A drobný spekulant nemusí být vůbec investorem, protože může spekulovat o spoustě jiných věcí než o svých investicích. Může spekulovat třeba o existenci Boha anebo o tom, zda bude dopaden při své trestné činnosti…

Ale máme-li zůstat v oboru investic, tak prý nějaký Murray (nevím, jestli ten tenista) rozdíl prý formuloval takto: „Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi.“ https://finex­pert.e15.cz/in­vestor-nebo-spekulant

klumprt

To je jedno, jakej je mezi nima rozdíl. Až to tady zase převezmeme, tak oba půjdou do dolů. 🙂

(Dělám si legraci, jen výplod mého chorého mozku…)