Altair-AC

Jaký je rozdíl mezi dohodou a kompromisem?

Nejlepší odpověď
Drap

Dohoda je převážně pro obě strany výhodná. Kompromis je, že obě strany musí ze svých původních představ částečně ustoupit.

Další odpovědi
Dochy

Já bych to oddělil možná ještě trochu víc. Tady vidím, že uvádíte kompromis jako podmnožinu dohody. Já bych dohodu a kompromis postavil jako dvě množiny s průnikem 😉

Kompromisní řešení např. může někdo nařídit – nejedná se tedy o dohodu. Kompromis znamená, že každá strana musela něco oželet, či žádné z protichůdných hledisek nebylo přijato na 100% – ústupky „něco za něco“).

Dohoda je něco na čem se dvě (či více) strany dohodli – mohli se shodnout jednomyslně či po složitějším vyjednávání o kompromisech.

Kepler

Dohoda je širší pojem, zahrnuje jak jednomyslné schválení obou stran, tak schválení s ústupky buď jen z jedné strany, nebo taky z obou.