Avatar uživatele
anonym

jaky je rozdil mezi cislem popisnym a orientacnim?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4220 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Proč se domy číslují?

Každý jistě tušíme, že kvůli identifikaci a evidenci nemovitostí. Ale kromě toho slouží číslování domů i poštovním úřadům, městské správě, hasičům, policii, záchranné službě, potřebám centrálního registru obyvatel (například adresa v OP), geografickým informačním systémům včetně digitálních map.

Číslo domovní

Číslo domovní zahrnuje pouze kategorie čísel popisných a evidenčních. Rozdíl mezi jednotlivými čísly vysvětlíme dále, zatím si ale řekněme, ža každý dům má jedno číslo domovní (ať už evidenční nebo popisné) a tolik čísel orientačních, do kolika ulic či náměstí jsou jeho zdi orientovány - a to bez ohledu, zda je tabulka s číslem umístěna či nikoli.

Číslo orientační

Jak už název napovídá, jedná se o číslo, podle kterého bychom se měli orientovat. Podle definice je číslo orientační "číselným prostorovým identifikátorem územní identifikace realizujícím identifikaci územního prvku budova vztahem k územnímu prvku ulice a veřejných prostranství." Lidskou řečí to znamená, že orientační číslo je jedinečné v rámci ulice či veřejných prostranství. Orientační čísla nemusíme najít ve všech obcích a součástí čísla může být i písmeno (např. 2a, 8c) - to kvůli přehlednosti a dobré orientaci. Čísla jsou přidělovaná obecním úřadem postupně v rámci jedné veřejné komunikace nebo prostranství. Může tak dojít k tomu, že jeden dům má více oriantačních čísel - například pokud je čelem na náměstí a zároveň jednou zdí do boční ulice, bude mít orientační čísla dvě. Stejně tak může dojít k tomu, že se číslo v průběhu "života budovy" změní. Čísla bývají na modrých tabulkách bílými číslicemi, výjimkou ale nejsou ani čísla malovaná či jinak individuálně vyráběná. Pražská perlička: v Praze, jako jediné obci v ČR, je povinností přidělovat orientační čísla.

Číslo popisné

Popisné číslo je číslo, které by mělo budovy, určené k trvalému bydlení nebo jinému účelu, popisovat. Oproti číslu orientačnímu je číslo popisné v rámci celé obce jedinečné. Můžeme se tak setkat s více čísly orientačními (každé ale v jiné ulici nebo jiném náměstí), čísla popisná se ale neopakují. I proto bývají delší - až pětimístná. Čísla popisná bývají zapisována i do katastru nemovitostí. Mívají podobu červených tabulek s bílými číslicemi, včetně názvu příslušného katastrálního území.

Zdroj: http://www.svet-bydleni.cz/tag y/nemovitosti/jaky-je-rozdil-m ezi-cislem-popisnym-a-orientac nim.aspx

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanjimka

Většinou to funguje tak,že popisné číslo mají stavby po kolaudaci určené k trvalému obývání.Číslo orientační je dáváno domům určeným k rekreaci.T.j. chaty v chatových osadách atd.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada