agentpv

Jaký je rozdíl mezi bélešem a langošem?

Nejlepší odpověď
annas

Co je langoš?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-tem-vybornym-langosum-rikava-langose-a-kdy-vlastne-vznikly

Beléše

"O těchto staročeských lívancích z tzv. chudého“ kynutého těsta se říká, že zůstaly někde na půl cesty mezi maďarskými langoši a bavorskými vdolečky. V podstatě je můžeme považovat za jakési předchůdce bílého pečiva v zemích českých.

Tyhle placky se totiž jedly ve velkém, a to na slano i na sladko. Mazaly se povidly, borůvkovou či malinovou pěnou (šlehané bílky s ovocem), polévaly se přepuštěným máslem i sádlem, sypaly cukrem, či mákem. Existují dokonce i varianty plněné připomínající něco mezi buchtou a koblihou. Ale přikusovaly se i samotné jen tak na sucho k polévce, nebo ke kaši, prostě měly ve stravování našich předků pevné místo a všestranné využití.

A čím se vlastně liší beléše od obyčejných lívanců? Asi především tím, že se pekly v troubě a byla pro ně podstatná speciální forma tzv. beléšník, které se někdy také, poněkud ne zcela přesně, říká benešník. " atd.

https://ceskys­malt.cz/2017/12/­14/co-to-jsou-belese-aneb-trochu-historie-nikoho-nezabije/

--
„Langoše jsou původně maďarské smažené placky z kynutého těsta. Recept se rozšířil na území bývalého Uherska do států, jako je Rumunsko, Ukrajina (Podkarpatsko) a Srbsko (především v okolí Subotice), na Slovensko (sever Uherska), a později také do českých zemí. Kromě domácí přípravy jsou langoše v těchto zemích také často dostupné jako sortiment malých provozoven rychlého občerstvení. V Česku jsou nejčastěji potřeny kečupem a česnekem a posypané strouhaným eidamem, případně s vynecháním některé z těchto ingrediencí. V Maďarsku jsou obvykle ve variantách se šunkou nebo lečem či potřené kysanou smetanou nebo s česnekem a sýrem. “

Jeden rozdíl – kromě původu – beléše se pekly, langoše smažily, způsob podávání, přichutě atd.

Víc si mužete srovnat podle charakteristiky pokrmů

Ten beléšník, na Hané benešník, jsme měli doma. Kameninová form. s prohlubněmi různých tvarů.