Avatar uživatele
Kryšpín

Jaký je rozdíl budování demokracie v Záp. Německu od r. 1945 a v ČSFR a od r. 1989?

Záp. Německo zdevastováno, jak budovy, továrny, silniční žel. síť, několik milionů ztráty mužské populace, přísun asi 6 mil. bezdomovců Sudeťáků z Polska a ČSFR dalších 4 mil. bylo přesunuto do NDR a za třicet roků v roce 1975 byla západní část Německa na vrcholu evropské vyspělosti. V dobovém tisku skoro žádné nářky na protiútok Sovětského svazu bombardování likvidace armády a obyvatel.
Československo, později Česko v roce 1989 stát jakž tak fungoval, mimo demokracie, dodržování lidských práv, podnikání, svobodných voleb a hlavně cestování. Nic nebylo rozbombardováno, svobodné volby, národ zvolil nejlepší politiky, velký přísun západního kvalitního zboží / žádný fronty na žvanec /, i kapitálu pomoc zápaďáků a.t.d.
A Česko má po třiceti letech svobody, demokracie kapitalismu stále velké problémy

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 54 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

V Německu proběhla denacifikace, kdežto u nás na komáry nevytáhli ani plácačky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Česko nemá žádné velké problémy, je to svobodná (dosaženo 91 bodů ze 100 možných podle Freedom House) a rozvinutá (26. místo na světě podle Human Development Index) země.

Logicky válkou zničená země dělala větší pokroky (nárůst "z nuly"). U nás jsou po r. 1989 tři fáze: 1990-1997 velká liberalizace, bohužel s řadou negativních vedleších prvků, 1998-2004 přibližování EU a "návrat do Evropy", od 2004 pomalý vývoj ztížený tím, že nás dohnaly nedořešené problémy z 90.let + krize, které sem přišly zvenčí.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dobrá otázka. Je demokracie a demokracie. SRN byla velmi zajímavým přikladem západní demokracie a popravdě je to důvod, proč nemusím komunisty, protože jsme o ty ideály přišly.

Adenauerova éra byla příkladnou érou zaměřené na západní hodnoty (hodnoty demokracie, svobody, právo na soukromí, étos ideálů, prosperity a míru). Keine Experimente! Motto CDU, které je snad stále vzorem pro tradiční strany - varování před komunismem.

Brandtova éra, nebo éra smiřování a pokus o sblížení s DDR. Willy Brandt je jeden z důvodů, proč sociálni demokracii považuji za nezbytnou součástí demokracie (SPD). Snaha o stabilizaci vztahů, přitom hodnoty SPD byly zachovány. Co patří k sobě, zase srůstá (Brandt), jsem rád, že se dožil sjednocení - nikdy za tu myšlenku a realizaci nepřestal bojovat, jen soudruzi z NDR byli neústupný. Jejich nesmysly o oslech...

Schmidtova éra, éra výzev (hospodářských) a také rehabilitace SPD. ,,Hlemýždí tempo je v demokracii úplně normální" (Schmidt) Když to věděl Schmidt, proč toto nevnímáme?

Kohlova éra symbolem jednoty, svobody a hodnot. Helmut Kohl a jeho koncepce evropské integrace je dosud ukázková.

Adenauer, Brandt, Schmidt, Kohl... demokracie ala SRN je pro mě historickým momentem. Momentem, provázaným výzvami a problémy. Brandt i Kohl ve chvíli, kdy selhali, přiznali porážku, ta sebereflexe je principem silného státníka. Kde je nyní sebereflexe?

Takže není demokracie jako demokracie. U nás žel neproběhlo vypořádání se se zlem a hodnoty, pilíře demokracie, ideálů, svobody a vizí nebyly v mnoha ohledech naplněny. Konzervativní hodnoty jsou někdy cesta.

Takže: Hodnotová, předvídatelná, respetkovaná politika, co ma vize. To je to, co ANO a spoustu jiných stran nemají. Jsou to jen subjekty sloužící zájmům svého pána.

Zdroj: Citáty.net

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Demokracie jako taková je jen jedna. Otázka je, jak k ní kdo přistupuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Když si přečteš komentáře od Keplera, musí ti být hned jasné kde je zakopaný pes!!! Keplerů je mnoho!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Po velikém pádu 89' boj populace s vlastní identitou ve víru poezie, kavárna, tvrdí chlapy hledajíc v sobě literáta pěkně u fajfky, vzápětí zcela nečekaně vyřčena formule "bikina kakala, kikina bakala", VŘSPRivatizace, sporto- teniso- lyžo, všude mrázek, následně definitivní ztráta mužské identity na úkor populace, jako v Německu, zoufalé miliony mužské populace, řemeslné obory definitivně vhajzlu, bo pod úroveň všehosexuála a jeho paměti, dnes hluboko v análech, pak doba ledová, kdejaký mrázek větří a větří, následuje mastná huba od tlačenky, horníci z5 do dolů, ovšem uhlí už do Švýcarska, v průběhu všeho trochu opět poezie ve stylu netopýro - potkaní rétoriky, zvířátka korýtka dozorují, nýbrž nepřechčijí, nakonec výměna manželek a jiná kultůra, hodinomanžel, uvaří to upeče kdekdo, včetně láďahruška a jiní šikulové, třicet let pokory k režimovlasti a nakonec chemřepka ojelka teče proudem #boneničaspico, koblih do huby a jedu pico, neohlížím se je fofr, VEDU RODINU JAKO FIRMU!

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Mosoj: Kepler ale má pravdu. Dekomunizace měla proběhnout, stejně jako denacifikace. Byly to totalitní režimy, které jsou zodpovědny za hrůzy 20. století.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost